Migranta postřeleného do hlavy léčili brufenem: „Bál jsem se, že umřu“

Autor: Darina Jíchová - 
9. 10. 2019
11:10

Rolando (27) jako zázrakem přežil mučení v rodné Guatemale, ve strachu o život utekl do Spojených států a doufal, že se mu podaří získat azyl. Sužovaly ho silné bolesti hlavy, často krvácel z očí, nosu nebo uší. Po přechodu mexicko-americké hranice skončil ve vazbě, jeho stav se zhoršoval, někdy to bylo tak špatné, že v cele zkolaboval. Lékaři ho léčili brufenem, i když jim Rolando řekl, že byl postřelen do hlavy. Zprávu přinesl deník The Guardian.

Když Rolando počátkem tohoto roku dorazil do pohraničního města San Diego, neuvěřitelně ho bolela hlava, muž byl v ohrožení krvácení do mozku. Dobrovolně se přihlásil na Úřadu pro imigraci a cla (ICE), žádal o azyl a lékařskou pomoc. Místo toho byl na několik měsíců umístěn na samotku, od bolesti mu ulevoval pouze brufen. Strážníci ho k lékaři pouštěli jen sporadicky.

Rolando: Vláda mi hází klacky pod nohy

„Bál jsem se, že umřu,“ svěřil se Rolando reportérům The Gardianu. „Předtím jsem si říkal, v Americe mají dobré doktory, pomůžou mi. Jenže lékařskou péči mi nikdo neposkytl,“ vypověděl migrant. Z vazby byl nakonec propuštěn a nyní se jako oběť mučení a perzekuce, které v Guatemale čelí její původní obyvatelé, snaží získat azyl. „Vláda mi hází klacky pod nohy,“ dodal.

Současný prezident USA Donald Trump je známý svým odmítavým postojem k migrantům, zvláště pak k těm, kteří do USA přicházejí nelegálně. Jeho vláda neustále zpřísňuje podmínky udílení azylu. „Přišel jsem sem, abych se dožil aspoň 30 let. Doma nikoho nemám,“ uvedl Rolando, popsal, že při perzekuci domorodého obyvatelstva přišel o rodiče.

V USA ho nyní čeká slyšení, kde se rozhodne o jeho osudu. Nosí monitorovací náramek na kotníku. „Jako zločinci,“ poznamenal Rolando a strachuje se o to, že mu v zařízení dojde baterka. Čas tráví většinou pletením náramků, ve kterém se zdokonalil ve vězení. Reportérům vysvětlil, že sice mluví španělsky, ale jeho rodným jazykem je Qʼeqchiʼ, z rodiny mayských jazyků.

Kulku ze střelné rány si vyndal sám

Rolando promluvil o tom, jak to s domorodci vypadá v Guatemale. Popsal násilí, kterému čelí ze všech stran. „Můj otec byl člen hnutí za domorodé obyvatelstvo, za to ho zabili. Matka neunesla trauma a já jsem osiřel. Sourozenci neměli prostředky, aby se o mě postarali, a tak mě dali sousedům. Skončil jsem na ulici. Útočili na mě lidé, co mi zabili otce,“ vypověděl.

„Policie mi nepomohla, mučili mě,“ na svou žádost o azyl napsal, že mu do rukou zatloukali hřebíky a pálili mu kůži rozžhavenými noži. V roce 2016 byl postřelen, kulka ho zasáhla do hlavy, ale on přežil. Začal se ukrývat, kulku si z rány vytáhl sám, pak se mu podařilo dostat do Mexika a v loňském roce se přidal k jedné z karavan, do USA přišel letos v únoru.

Rada zdravotní sestry: Pijte a myjte se

„Když mě zatýkali, neohlíželi se na moje zraněné ruce a nasadili mi pouta,“ prohlásil Rolando. Jeho stav se ve vazbě zhoršil. Složka, kterou si o něm ICE vedla, na 150 stranách popisuje jeho zdravotní obtíže, přesto se mu nedostalo lékařské péče.

„Nevíme, co je vám je, říkali mi doktoři,“ vzpomíná. Nevybavuje si přesně, jak dlouho byl na samotce, ale pamatuje si, že to byla malá místnost bez okna a že mu jídlo podávali otvorem ve dveřích. „Nevěděl jsem, jestli je den, nebo noc,“ doplnil. Jeho stav se nezlepšil, ani když se dostal do běžné cely. Podle záznamů z ošetřovny mu jednou zdravotní sestra na bolest, která vedla k jeho kolapsu, poradila, aby „pil hodně vody a myl si vlasy“.

Ve vězení si začal vydělávat pletením náramků, které prodával ostatním zadrženým. Za peníze si pak kupoval polévku, jediné léky, které měl k dispozici, byl brufen. Lékaři mu neustále zvyšovali dávky. „Zdá se to neuvěřitelné, až absurdní. Není to jen Rolandova výpověď, existují záznamy, úřední dokumenty,“ poukázala Rolandova právnička Anne Riosová.

Podle lékaře z pohotovosti byl v ohrožení života

„Pacient je ve vážném stavu, který představuje ohrožení jeho života. Musí podstoupit vyšetření, je možné, že krvácí do mozku,“ zapsal v létě do jeho karty lékař z pohotovosti, kam ho museli z detenčního zařízení převézt. ICE ale ani poté nesvolil k jeho propuštění. Drželi ho i přesto, že nemá žádný záznam v trestním rejstříku.

„Umřu tady nebo v Guatemale, možná bych se měl vrátit domů, už nemůžu dál,“ svěřil se Rolando. Riosová mu zajistila propuštění na kauci ve výši 117 tisíc korun. Peníze se nakonec podařilo sehnat a muž se dostal na svobodu. ICE odmítá Rolandův případ komentovat. „Všichni zadržení migranti mají přístup k lékařské péči,“ stojí v oficiálním prohlášení ICE. Nicméně středisko Otay Mesa, kde ho drželi, bylo už několikrát obviněno ze zanedbání lékařské péče, jeden z migrantů minulý týden dokonce ve vazbě zemřel.

Rolando nechápe, proč se k němu Američané chovají jako ke zločinci. „Řídil jsem se podle pravidel, našel jsem budovu imigračního a šel se nahlásit a zažádat o azyl. Nevím, proč mě zavřeli,“ prohlásil muž. Trumpova vláda v současnosti jedná o dalším zpřísnění, nechtějí, aby migranti o azyl žádali při vstupu do USA, ale aby žádosti podávali přes prostředníka. Prezident navíc prosadil snížení počtu přijatých uprchlíků pro příští fiskální rok.

 

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Další videa