Exprezident upadl a šili mu 14 stehů. Carter (95) ale rychle přišel mezi lidi

Autor: ČTK - 
7. října 2019
16:40

Bývalý americký prezident Jimmy Carter (95) upadl ve svém domě v Georgii a způsobil si zranění, které si vyžádalo šití nad obočím. Přesto se ale pětadevadesátiletý bývalý politik po nehodě zúčastnil koncertu v Tennessee, který byl součástí akce dobročinné organizace Habitat for Humanity.

Carter upadl v neděli ve svém domě v Plains. Způsobil si modřinu na oku a tržnou ránu na čele, k jejímuž sešití bylo třeba 14 stehů.

Několik hodin po pádu se i s manželkou Rosalynn objevil na pódiu auditoria v Nashvillu a oslovil shromážděné dobrovolníky v rámci dalšího stavebního projektu organizace Habitat for Humanity, která byla založena roku 1976 a Carterovi s ní spolupracují od 80. let.

Exprezident USA Jimmy Carter se zranil při pádu, (7. 10. 2019).Exprezident USA Jimmy Carter se zranil při pádu, (7. 10. 2019). | Reuters

Dobrovolníci této nevládní organizace staví dostupné bydlení po celém světě. Habitat for Humanity má v plánu vybudovat v Nashvillu 21 domů. Carter na nedělní akci přišel v kšiltové čepici, ale bylo pod ní vidět, že má nateklé levé oko a odřeniny, na čele měl obvaz.

Exprezident je stále aktivní a učí

Carter, který byl prezidentem v letech 1977 až 1981, má za sebou několik zdravotních komplikací. V roce 2015 se podrobil léčbě rakoviny, letos prodělal operaci kyčle. V březnu se stal nejdéle žijícím exprezidentem, před ním toto prvenství patřilo Georgi Bushovi staršímu, který zemřel loni ve věku 94 let a 171 dní.

Carter stále vyučuje v nedělní škole, věnuje se humanitární činnosti a příležitostně se vyjadřuje i k politice. Nedávno vyjádřil naději, že jeho Carter Center bude v budoucnu účinně prosazovat mír a prevenci ozbrojených konfliktů. Za své aktivity v oblasti lidských práv mu v roce 2002 udělili Nobelovu cenu za mír.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud