Šest mrtvých si už vyžádaly povodně ve Španělsku. Děsivé záběry ukazují sílu vody po přívalech deště

Autor: ČTK, vei - 
14. září 2019
15:29

Záplavy vyvolané přívalovými lijáky si tento týden na jihu Španělska podle aktuální bilance vyžádaly nejméně šest mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil španělský premiér Pedro Sánchez. Ministerský předseda rodinám obětí vyslovil soustrast a postiženou oblast ujistil, že budou využity veškeré prostředky k tomu, aby se zde život vrátil k normálu.

Mimořádné lijáky zasáhly provincie Murcii, Alicante a Valencii na východě Španělska a také provincie Almería, Málaga a Granada na jihovýchodě země. Evakuováno muselo být okolo 3500 lidí.

Na některých místech podle agentury DPA napršelo přes 200 litrů na metr čtvereční. Kvůli přívalům vody se místní toky vylily z břehů a spolu se záplavami se oblast potýkala i se sesuvy půdy. Dočasně byla uzavřena letiště v Almeríi a Murcii a nesjízdných stále zůstává řada silnic.

Auta plula nekontrolovatelně ulicemi

Přes 70 silnic, desítky úseků železnice a dvě letiště byly v pátek kvůli nebývalým srážkám zavřené, informovaly místní úřady. Ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska  uvedl, že 3500 lidí potřebovalo kvůli zaplaveným obydlím pomoc záchranářů číslo se vzhledem k vývoji počasí může ještě zvyšovat.

Ve městě Almería přišel v pátek o život 48letý muž, který se navzdory dopravnímu zákazu snažil autem projet zaplavený tunel. V zaplaveném autě se utopil i 36letý muž v obci La Jámula, asi 100 kilometrů od Almeríe. Ve čtvrtek zemřeli dva sourozenci v městečku Caudete, když jejich auto strhl rozvodněný proud.

V provinciích Valencie a Murcie voda odnášela auta a úřady musely evakuovat tisíce lidí, včetně motoristů ze zaplavených dálnic. Při záchranných akcích asistovaly i policejní vrtulníky, které pomáhaly lidem uvízlým na střechách domů. Armáda do postižených oblastí vyslala přes tisícovku vojáků.

Letiště v Almeríi a Murcii jsou zavřená, školy zrušily vyučování a úřady žádají lidi, aby zůstali doma. „Nikdo by neměl odcházet z domova, používejte rozum,“ vyzval šéf regionální samosprávy v Murcii Fernando López Miras. „Celý region Murcia je pod vodou. Něco takového jsme tu ještě nezažili,“ dodal v rozhovoru se stanicí TVE.

Zavřeno je víc než 74 úseků silnic, v regionu Murcia je kompletně mimo provoz regionální železniční síť, nefunguje ani vlakové spojení mezi přístavním městem Alicante, Madridem a Barcelonou, uvedl ministr Grande-Marlaska. Evakuováno už bylo 1500 lidí a dalších 2000 obyvatel z města Santomera nyní opouští své domovy kvůli plánovanému odpouštění místní přehrady, kde voda hrozí přelitím hráze.

Už druhý den zůstalo kvůli uzavřeným školám doma více než 300.000 školáků, uvedl list El País.

Na některých místech zaznamenali meteorologové největší množství srážek od začátku měření. Například ve městě Ontinyent v provincii Valencie za 12 hodin napršelo 250 milimetrů srážek.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud