Hrozba z Fukušimy: Nádrže radioaktivní vody jsou plné, asi je vypustí do moře

Autor: ČTK - 
11. 9. 2019
22:30

Japonská elektrárenská společnost TEPCO bude možná muset vypustit radioaktivní vodu z poškozené jaderné elektrárny Fukušima do oceánu, protože ji zanedlouho nebude mít kde skladovat. Podle agentury Reuters to v úterý prohlásil ministr životního prostředí Jošiaki Harada.

V elektrárně se nashromáždil více než milion tun kontaminované vody, která byla použita pro ochlazování jader reaktorů elektrárny poničené v roce 2011 zemětřesením a vlnou tsunami. „Jedinou možností bude vypustit tuto vodu do moře,“ řekl na úterní tiskové konferenci ministr Harada. „Bude o tom samozřejmě diskutovat celá vláda, ale já to vidím takto,“ dodal.

Výbuch jaderné elektrárny Fukušima (11. 3. 2011)Výbuch jaderné elektrárny Fukušima (11. 3. 2011) | Profimedia.cz

Japonský kabinet čeká na zprávu expertů, než se rozhodne, jakým způsobem se radioaktivní vody ve Fukušimě zbavit. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga označil vyjádření ministra životního prostředí za „jeho osobní názor“.

Nádrže budou do tří let plné

Firma TEPCO uvedla, že nádrže na skladování radioaktivní vody budou do roku 2022 plné. Pokud by vláda povolila vypuštění části kontaminované vody do oceánu, rozhořčila by tím nepochybně rybáře i sousední země, jako je Jižní Korea. Ta si už minulý měsíc předvolala vysokého představitele japonského velvyslanectví, aby objasnil, jaké plány s vodou z Fukušimy Tokio má.

Podle agentury Reuters pobřežní atomové elektrárny běžně vypouštějí do oceánu vodu, která obsahuje tritium, což je radioaktivní izotop vodíku, který je náročné oddělit a který je považován za relativně neškodný. Firma TEPCO nicméně minulý měsíc přiznala, že voda v nádržích ve Fukušimě je kromě tritia kontaminována i dalšími látkami.

„Japonská vláda musí přijmout jediné ekologicky přijatelné řešení této krize, a tím je dlouhodobé skladování kontaminované vody a její čištění od radioaktivních látek, včetně tritia,“ uvedl podle agentury Reuters Shaun Burnie, který působí jako jaderný expert v německé pobočce hnutí Greenpeace.

Největší jaderná katastrofa od dob Černobylu

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná vlna tsunami si v březnu 2011 vyžádaly v Japonsku téměř 19 tisíc obětí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vynutil evakuaci zhruba 160 tisíc lidí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

agfor ( 12. září 2019 01:43 )

Co tomu říkají zelení teroristé ? To vypuštění žumpy do Vltavy není proti tomuhle nic.

Zobrazit celou diskusi
Další videa