Vrah bratra prezidenta Kennedyho to ve vězení schytal. Pobodal ho spoluvězeň

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
31. srpna 2019
19:12

Vraha amerického politika Roberta Kennedyho ve vězení pobodal spoluvězeň. Palestinec Sirhan Sirhan (75), který byl za vraždu amerického senátora a kandidáta na prezidenta odsouzen k doživotnímu vězení, byl následně hospitalizován a je ve stabilizovaném stavu. Informovala o tom agentura AP.

K napadení došlo v pátek odpoledne tamního času na dvoře věznice v San Diegu, Sirhana pobodal jeho spoluvězeň.

„Strážníci okamžitě zasáhli, vězeň byl převezen do civilní nemocnice a je ve stabilizovaném stavu. Útočník byl umístěn na samotku, napadení vyšetřujeme,“ stojí v prohlášení věznice, jméno zraněného vězně bylo záměrně vynecháno. Jeho identitu tisku prozradil vládní zdroj.

Sirhan bratra amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho zastřelil v roce 1968. Robert Francis Kennedy, zvaný Bobby nebo RFK, byl vystudovaný právník, záhy se však dal po bratrově boku na politiku. Řídil úspěšnou senátní a později prezidentskou kampaň JFK, od prosince 1960 působil v jeho vládě jako ministr spravedlnosti. Když JFK zemřel, odešel Robert z Bílého domu, stal se senátorem za stát New York a pomalu připravoval vlastní prezidentskou kandidaturu.

Kennedyův vrah usiluje o předčasné propuštění

V létě 1968 pro sebe rozhodl demokratické primárky v klíčové Kalifornii a již se zdálo, že jeho úspěchu nebude stát nic v cestě. Poté, co pozdravil své příznivce ze sálu hotelu Ambassador v Los Angeles, se však rozhodl, že si zkrátí cestu na svůj pokoj přes kuchyň. Tam na něj čekal ozbrojený Sirhan, který Kennedymu nemohl zapomenout jeho podporu Izraele v šestidenní válce. Nadějný prezidentský kandidát zemřel ve věku 42 let na následky střelných zranění následujícího dne, 6. června 1968.

Sirhan byl původně odsouzen k trestu smrti, nicméně později mu byl trest změněn na doživotí. Muž ve vězení strávil více než 50 let, soud opakovaně zamítl jeho žádosti o předčasné propuštění.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud