Proč chyběla Johnsonova „vydřička“ po boku Macronové a Trumpové? Za královnou dorazí

Autor: Darina Jíchová - 
1. září 2019
09:15

Přítelkyně britského premiéra Borise Johnsona (55) Carrie Symondsová (31), které politik láskyplně přezdívá „vydřička“, vynechala summit skupiny G7 ve francouzském městě Biarritz. Za její neúčast prý mohly její jiné pracovní povinnosti spojené s environmentální charitativní organizací Oceana, které dělá hlavní poradkyni. Původně měla Symondsová naplánovanou cestu do USA, kvůli loňskému výletu do Somalilandu ale nedostala vízum. Britové stále ještě čekají na to, kdy se první nesezdaný premiérský pár země objeví na nějaké oficiální akci - a dočkají se patrně již v září, kdy „vydřička“ doprovodí svého milého na piknik s královnou Alžbětou II., uvedl deník Daily Express.

První dáma Británie, nebo také „první přítelkyně“, jak se o Symondsové v tisku píše, se rychle stala módní ikonou, mnohé zajímalo, jaké modely vynese na summitu G7. Johnsonova partnerka ale všechny zvědavce zklamala a do Francie nedorazila. Neodjela ani do USA, kde měla mít pracovní schůzku s jednateli charity Oceana. Podle tiskové kanceláře Symondsová plnila „jiné pracovní závazky“, a Johnson tak ve Francii „osiřel“.

První dámy na summitu G7. Zleva: Brigitte Macronová, Malgorzata Tusková, Cecilia Morelová, Melania Trumpová, Jenny Morrisonová a Akie Abeová.První dámy na summitu G7. Zleva: Brigitte Macronová, Malgorzata Tusková, Cecilia Morelová, Melania Trumpová, Jenny Morrisonová a Akie Abeová. | Reuters

Symondsová u královny nebude smět přespat

Na příští velkou akci už ale Johnsona samotného jet nenechá. Zdroj listu Daily Express potvrdil, že pár společně dorazí na neformální grilování, které každoročně na počátku září pořádá královna Alžběta II. na svém sídle v Balmoralu a kterého se tradičně účastní premiér země s partnerkou.

„Ano, očekává se, že se k němu Carrie připojí, plány se mohou změnit,“ uvedl zdroj. Symondsová ale na královnině panství nebude moct zůstat s premiérem přes noc, to podle protokolu mohou jen manželské páry. Je otázkou, zda bude mít Johnson, který chce na několik týdnů přerušit zasedání parlamentu, na piknik čas.

Symondsová sice neodjela na summit G7, ale na svém twitteru se zabývala stejným problémem, které řešili i světoví vůdci, a to požárem v Amazonském deštném pralese. „Je nemožné nepociťovat bolest, když vidím záběry ohně, který devastuje Amazonii. Společně se světovými oceány, lesy jsou naše plíce. Potřebujeme je. Tohle není jen problém Brazílie, ale každého z nás,“ posteskla si Symondsová, která je sama vášnivou environmentální aktivistkou, na sociální síti.

Jako partnerka premiéra se Symondsová zatím drží spíše v ústraní, aktivní zůstává hlavně na svém twitteru a v rámci organizace Oceana. S bývalou komunikační šéfkou konzervativců v tisku často spojují přívlastek ambiciózní a očekávalo se, že v Johnsonově týmu zaujme mnohem výraznější místo. Politologové se domnívají, že Symondsová začne život v Downing street nenávidět, svoje tvrzení zakládají na zkušenosti jejích předchůdkyň.

Britské první dámy nesnášejí zájem médií

„Britští premiéři se na veřejnosti většinou objevují osamoceně, jejich partnerky totiž nesnášejí zájem médií a nerady je doprovází na zahraniční akce,“ uvedl profesor politické historie Steven Fielding.

„Tento fenomén můžeme sledovat hlavně u několika posledních prvních dam. Důvodem je zvýšená pozornost tisku, zvláště pak bulvárního. Samozřejmě není to pravidlo, ale většinou dámy před zájmem médií utíkají,“ dodal Fielding. Roli první dámy nejvíc nenáviděla manželka Harolda Wilsona Mary, když se v roce 1974 stal Wilson premiérem, jeho žena se odmítla nastěhovat do tradičního sídla v Downing street, pár žil o několik ulic dál.

Podle politoložky a profesorky genderových studií Sarah Richardsonové se Symondsová nejvíce podobá manželce expremiéra Tonyho Blaira Cherie. „Cherie Blairová byla pod palbou neustálé kritiky ze strany tisku, zvláště kvůli tomu, že nepřestala pracovat a dál budovala svou právnickou kariéru. Často byla obviňována, že zasahuje do politiky a její názory ovlivňují premiérova rozhodnutí,“ vysvětlila Richardsonová.

Vydřička teď žije podle přísných pravidel

Toho, jak silný vliv má Symondsová na Johnsona, se také mnozí obávají. Byla to ona, kdo ho postavil „do latě“, přivedl ho na dietu a donutil zhubnout. Podle premiérových přátel teď jeho milenka pracuje na Johnsonově vystupování na veřejnosti. Sama Symondsová si nechala poradit od jedné ze svých předchůdkyň, o radu požádala Samanthu Cameronovou.

„Obezmámila ji s tím, jak život v Downing street vypadá a dala jí pár rad,“ komentovala setkání Symondsové a Cameronové jedna z přítelkyň Johnsonovy milenky. Podle Richardsonové ji Cameronová zřejmě seznámila s pravidly, která musí nyní dodržovat. „První dáma nesmí opustit dům bez doprovodu, nesmí ani sama řídit. Musí dávat pozor na to, co si obléká, nejen na styl, ale na výrobce, vše by mělo pocházet od britských designerů,“ popsala Richardsonová.

„Žijeme ve světě sociálních sítí, Symondsová se tak musí rozloučit se všemi selfíčky, kterými byla zvyklá plnit svůj twitter, instagram a facebook. Cherie Blairová tyhle pravidla nesnášela, jednou dokonce z Downing street i utekla,“ uzavřela Richardsonová.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

y1xcvbnm ( 1. září 2019 09:40 )

vydřička jak má vybělené zuby, to dřív neměla.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud