Kočičí muž z Aleppa: Syřan se neúnavně stará o toulavé kočky ve válkou zničeném městě

Autor: Darina Jíchová - 
10. 8. 2019
12:45

Jako kočičí muž z Aleppa je na sociálních sítích i v tisku známý Syřan Muhammad Alá Džalíl (44), mnozí ho označují za hrdinu. Muž zůstal ve válkou zničeném městě po celou dobu bojů, které trvaly od roku 2012 až do roku 2016. Džalíl si dal jediný úkol, zachránit všechna toulavá zvířata, která v Aleppu zůstala, jeho svěřenci jsou většinou právě kočky. Své úsilí nevzdal ani poté, co byl vybombardován jeho útulek. Z trosek postavil nový a o zvířata se stará dál. Zprávu přinesl deník Daily Mail.

Džalíl býval řidičem ambulance, po vypuknutí bitvy o Aleppo se začal starat o domácí mazlíčky, které ve městě prchající lidé zanechali, případně o zvířata, která své „páničky“ přežila. Od jeho snahy ho neodradila ani tragédie z roku 2016, Džalíl vypověděl, že v té době probíhaly v Aleppu intenzivní boje, při jednom z nich byl vybombardován útulek, který pro zvířata zbudoval.

Džalílův útulek Ernesto, kromě koček má i psy.Džalílův útulek Ernesto, kromě koček má i psy. | Facebook Muhammada Alá Džalíla

Muž vypověděl, že jeho péčí prošly stovky koček, právě těch se totiž po Aleppu toulá nejvíce. V současné době pracuje ve vesnici Kafr Naha západně od Aleppa, kde našel útočiště on i jeho kočky. Džalíl se svěřil s tím, že kočky miloval už od malička, že se jednou bude starat o 170 zvířat, ale nečekal.

Reportérům vyprávěl, jak jako teenager po cestě ze školy chodil k řezníkům pro zbytky masa, aby mohl nakrmit kočky v sousedství. Ve zvyku pokračoval, i když začal pracovat, nejdříve jako elektrikář a pak jako řidič sanitky. Nepřestal ani po začátku války, na své „kočičí přátele“ nikdy nezapomněl.

Kočky, které přežily bombardování, zabil plyn

Do kampaně na záchranu aleppských koček se zapojili i jeho přátelé, kteří mu pomáhají s jeho účty na sociálních sítích. Skrze ně získal miliony fanoušků i finanční podporu, díky které mohl otevřít svůj první kočičí útolek. „V roce 2016 ho zničily rakety, kočky, které přežily bombardování, zabil plyn, který hlavice nesly. Měl jsem jich tehdy 170,“ popsal tragickou událost Džalíl.

Dva roky mu trvalo, než se vzpamatoval a postavil další útulek, z Aleppa se přesunul do Kafr Nahu. Nové zařízení pro kočky pojmenoval po svém vlastním mazlíčkovi Ernesto. Útulek rovněž slouží jako veterinární stanice s vlastním lékařem. Přestože se Džalíl specializuje na kočky, dveře jsou podle něho otevřeny všem zvířatům.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

andorea ( 11. srpna 2019 09:38 )

vypadlo mi slovo "vedou"

Petra Zelen ( 10. srpna 2019 18:40 )

Smekám před ním,kdyby bylo takových lidí na světě více,to by bylo hned na světě krásněji, konečně někdo ,kdo netýrá!!!!!

Ruth ( 10. srpna 2019 18:38 )

Člověk se srdcem na pravém místě, Bůh mu žehnej! Kéž je takových víc!

porgy1 ( 10. srpna 2019 15:13 )

Tak to je pravý muž,takových víc !

Philadelphia ( 10. srpna 2019 14:37 )

Moc hodny clovek, kez by takovych bylo vic!

Zobrazit celou diskusi
Další videa