Byl to teror, mají o masakru v El Pasu jasno Mexičané. Kde vzal střelec zbraň?

Autor: ČTK - 
5. 8. 2019
07:15

Mexický ministr zahraničí označil víkendovou střelbu v americkém El Pasu za teroristický čin proti Mexičanům ve Spojených státech. Jestliže to bude potřeba, Mexiko požádá o vydání osoby, která má střelbu na svědomí, dodal podle agentury Reuters ministr Marcelo Ebrard. Při střelbách v El Pasu a v Daytonu dva útočníci zavraždili či zranili desítky lidí. Zatímco v Daytonu policie pachatele zabila na místě, střelec z El Pasa byl zadržen a hrozí mu trest smrti.

„Mexiko tu osobu považuje za teroristu,“ uvedl šéf mexické diplomacie na adresu střelce z El Pasa. Ministr v této souvislosti Spojené státy vyzval, aby vůči „zločinům z nenávisti zaujaly jasnou pozici“. Mexiko bude podle něj po USA žádat informace mimo jiné o tom, jak si střelec pořídil svou zbraň. Mexičany rovněž zajímá, zda o tom americké úřady věděly.

Střelba v nákupním centru v texaském El Pasu, při níž podle úřadů jedenadvacetiletý běloch Patrick Crusius připravil o život 20 lidí, patří k nejhorším případům podobného násilí v novodobé americké historii. Při útoku zahynulo sedm Mexičanů. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador uvedl, že události v Texasu utvrdily jeho přesvědčení, že sociálním problémům se nedá čelit použitím síly a podněcováním k nenávisti.

Střelba v El Pasu se odehrála v sobotu dopoledne místního času. V té době bylo v obchodním centru téměř 3000 lidí. Kromě mrtvých jsou hlášeny i více než dvě desítky zraněných. Policisté na místě Crusiuse zatkli. Jeho motiv není znám a předmětem vyšetřování je možný rasistický či protiimigrantský podtext.

Před střelbou v El Pasu se na sociálních sítích objevil manifest, jehož autor hovoří o nutnosti reagovat na „hispánskou invazi do Texasu“ a vyjadřuje podporu masakru ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, kde australský bělošský pravicový extremista zabil v březnu 51 lidí. Policie prověřuje, zda manifest sepsal Crusius.

Video Lidé prchali z obchodů. Střelec v El Pasu jich 20 postřílel a další zranil - Reuters / Victoria Balderrama

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

blecktajp ( 5. srpna 2019 08:48 )

Jak se rika, ceho je moc, toho je prilis. Kdyz lidi migrovali po stovkach nebo v jednotkach tisic, stihli se prirozene rozptylit, prizpusobit a nevadilo to. Kdyz migruji po milionech a vynucuji si to, aby se domorodci prizpusobili jim, nedopadne to dobre.

Beruto ( 5. srpna 2019 07:21 )

Život se v pr děl obrací. Místo aby lidi žili a radovali se z maličkosti, tak vraždí...

Zobrazit celou diskusi
Další videa