Na ISS dorazila nová posádka. Čeká ji „výlet“ do otevřeného kosmu i experimenty

Aktualizováno -
21. 7. 2019
07:08
Autor: ČTK - 
20. 7. 2019
18:59

 Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dnes dorazili tři noví členové posádky Američan Andrew Morgan, Rus Alexandr Skvorcov a Ital Luca Parmitano. Ruská raketa Sojuz-FG s kosmickou lodí s nimi odstartovala v sobotu večer z kazašského kosmodromu Bajkonur. Let trval pouhých šest hodin a 20 minut, informovala AP. Agentury RIA Novosti posléze uvedla, že kosmonauti v pořádku přešli na palubu ISS.

Trojice doplnila posádku orbitálního komplexu na obvyklých šest členů. Připojila se k nynějšímu ruskému veliteli stanice Alexeji Ovčininovi a americkým astronautům Nicku Hagueovi a Christině Kochové, kteří na oběžné dráze pracují od března. Podle agentury Roskosmos je plánovaná délka pobytu Skvorcova, Parmitana a Morgana na ISS 201 dní.

Novou posádku čeká v listopadu „výlet“ do otevřeného kosmu a široký rejstřík vědeckých experimentů, jejichž počet se blíží 150, uvedla agentura Interfax. Pozornost vyvolává i srpnový přílet obvykle pilotované dopravní lodi Sojuz, která ale dorazí k ISS bez lidské posádky. Místo ní má být na palubě ruský humanoidní robot zvaný Fedor. Jeho jméno není podle ruských médií obdobou jména Fjodor, ale anglickou zkratkou názvu Final Experimental Demonstration Object Research. Údajně umí i střílet.

O úkolech robota na palubě ISS není mnoho informací. Ruská média v sobotu uvedla, že kosmonauti Skvorcov a Ovčinin „prozkoumají možnosti využití dálkově ovládaného antropomorfního robota v budoucích pilotovaných dopravních lodích nového pokolení“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Taurus70 ( 22. července 2019 21:38 )

A cimpak letaji slavni Americane do kosmu?😂😂😂😂nebavme se o Muskovi ktery evidentne falsoval naklady smerem dolu a jeste bude mit akcionarum co vysvetlovat pak dlouho nic a kopa hov..n takze Mesic je taky out😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa