Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Dovolená u Kima: Máme krásné hory i lázně, láká turisty KLDR. A vítá hordy Číňanů

Autor: Mii - 
17. července 2019
21:01

Turistická sezóna v posledních týdnech nezačala jen ve známých dovolenkových destinacích typu Egypt nebo Řecko. Na nával turistů se připravuje i Severní Korea. Státem vlastněný zpravodajský server DPRK zveřejnil text, ve kterém popisuje, jaké krásy na cestovatele v komunistickém státě čekají. Zmiňuje návštěvu lázní, chození po horách i rybaření.

Článek je především reklamou na čtyřdenní zájezd, který se bude pravidelně konat od druhé poloviny července do listopadu v Diamantových horách. Ty jsou součástí rozsáhlého pohoří Tchebek, rozprostírajícího se převážně v Jižní Koreji. Všechny uvedené aktivity lze podle serveru v horách vykonávat, přičemž lázně mají být schopné léčit srdeční choroby.

Jelikož se Diamantové hory nacházejí nedaleko demilitarizované zóny a prakticky na hranicích, dlouho bylo zvykem, že i přes spory mezi národy se Jihokorejci mohli do pohoří vydat. Obdivovali například vodopády Kurjong, plovoucí hotel Haegumgang nebo útesy Manmulsang.

Ačkoli turistická spolupráce mezi národy nikdy nebyla ideální, kompletně skončila v roce 2008, když severokorejský voják zastřelil v dovolenkovém resortu turistu z Jižní Koreje. Soul tehdy oznámil, že návštěvy již svým občanům nebude dovolovat.

Jiskra naděje, že by mohlo dojít k obnovení turistiky na Korejském poloostrově, zažehla až loni na jaře po mírových jednáních mezi severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a jihokorejským prezidentem Munem Če-inem. Politici spolu o stezce v Diamantových horách mluvili a Če-in na posledním společném summitu slíbil, že ji znovu pro Jihokorejce otevře.

Video Když Kim potkal Muna: Severní a Jižní Korea ukázaly světu „doják“ - Twitter / @TheBlueHouseKR

K tomu však zatím nedošlo, poslední setkání, kterého se účastnil navíc americký prezident Donald Trump, skončilo neshodou a neúspěchem.

Do země jen s cestovní kanceláří

Pro Čechy je cestování do Severní Koreje relativně jednoduché. Československo je vzhledem ke komunistické historii a faktu, že dodávalo do země dopravní prostředky, dosud v očích místních úřadů vnímáno relativně pozitivně. Ani ze strany českého ministerstva zahraničí není pro cestování do KLDR vydán zákaz, pouze doporučení, ať to cestovatelé zváží a pečlivě dbají pokynů místních úřadů.

Čech pro vstup do Severní Koreje potřebuje severokorejské vízum, čínské vízum, (do země se jezdí přes Peking), pas platný minimálně šest měsíců a dvě pasové fotografie. Před vstupem se vyplňuje celní prohlášení, cizinci musí deklarovat, jaká elektronická zařízení u sebe mají a kolik si přivezli hotovosti.

Individuální turistika není možná. Návštěvy se organizují přes cestovní kanceláře, které zajišťují potřebnou administrativu, například zvací dopis od Korejské mezinárodní cestovní společnosti v Pchjongjangu. V Česku aktuálně zájezdy nabízí například China Tours, Eso travel nebo Nomad.

Číňané si dovolenou v KLDR oblíbili

Jiné národy návštěvu Severní Koreje nemají tolik jednoduchou. Například Američanům cestování do země zakázal Trump v září 2017. Opatření se týkalo propuštění zadrženého studenta Otto Warmbiera, který krátce po převozu do USA zemřel. KLDR dlouhodobě požaduje zrušení zákazu, ale Washington zatím neustoupil.

Oproti tomu občané Číny mají do Severní Koreje velice snadný vstup a turismus mezi zeměmi jen bují. Podle Korejské mezinárodní cestovní společnosti jich denně říši Kim Čong-una navštíví přes 1000, přičemž ještě před rokem jich bylo 100. Podle serveru South China Morning Post je to způsobeno vřelými vztahy mezi vůdci obou států. Číňané do Pchjongjangu jezdí i za tak „obyčejnými“ věcmi, jako jsou vyhlášené nudle.

Severní Korea do rozvoje turismu investuje od 90. let minulého století. Když Kim Čong-un přebíral v roce 2011 úřad svého otce, slíbil, že na podpoře cestování bude trvat. Poslední kampaň zveřejněná na DPRK má být součástí těchto snah. Po Diamantových horách následoval na serveru text lákající turisty do města Kesong, historické metropole kdysi plné obchodů a buddhistických chrámů.

Video „KLDR musí podniknout věrohodné kroky." Podle koreanisty dřív k podepsání míru s USA nedojde - Markéta Volfová, Jan Jedlička

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud