Syn exministra přeběhl z Jižní Koreje ke Kimovi. Plnil poslední přání rodičů

Autor: ČTK, tva - 
8. července 2019
13:40

S přáním trvale se usadit v Severní Koreji dorazil do Pchjongjangu syn bývalého jihokorejského ministra zahraničí, který v minulosti společně s manželkou rovněž uprchl do KLDR. Informovala o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na severokorejská státní média. Útěky obyvatel ze svobodné, prosperující Jižní Koreje do izolované, chudé KLDR vedené diktátorem Kim Čong-unem jsou velmi neobvyklé; většina lidí prchá opačným směrem.

Webová stránka Uriminzokkiri, kterou spravuje severokorejská vláda, uvedla, že 73letý Čche In-kuk přicestoval v sobotu do Pchjongjangu s odhodláním strávit zbytek života v KLDR a pracovat na sjednocení obou Korejí pod vedením Kim Čong-una. Podle Čche In-kuka to bylo „poslední přání“ jeho rodičů.

O osobním životě a politických názorech Čchea se toho moc neví, jeho rodiče ale patřili mezi nejvýše postavené Jihokorejce, kteří v 80. letech minulého století přeběhli do KLDR.

Otec emigroval nejprve do USA, poté uprchl do KLDR

Jeho otec Čche Tok-sin působil v 60. letech v Jižní Koreji jako ministr zahraničí. V 70. letech emigroval do Spojených států, kde se stal nesmlouvavým kritikem tehdejšího jihokorejského režimu, v jehož čele stál autoritářský prezident Pak Čong-hi.

V roce 1986 uprchl Čche Tok-sin s manželkou do Severní Koreje, kde se oba stali součástí severokorejské vládnoucí elity. Čche Tok-sin zemřel roku 1989, jeho žena se dožila 95 let a zemřela v roce 2016.

Podle pozorovatelů citovaných agenturou AP Severní Korea Čche In-kuka přijala, protože ho může použít jako nástroj propagandy. Jeho příběh může podpořit tvrzení Pchjongjangu, že severokorejský systém je lepší než systém fungující na Jihu.

Do Severní Koreje letěl nejspíš přes Čínu

Jakým způsobem se Čche In-kuk do Severní Koreje dostal, zatím není zřejmé. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení sdělilo, že Čche nežádal o zvláštní povolení od vlády v Soulu, které by ho opravňovalo k návštěvě KLDR. Podle jihokorejských médií pravděpodobně cestoval letecky přes Čínu.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem řádné mírové smlouvy. Obě země, oddělené přísně střeženou hranicí, zakazují svým občanům návštěvy sousedního státu i telefonáty, dopisy či e-maily bez zvláštního povolení.

Od konce korejské války uprchlo před politickými represemi a bídou do Jižní Koreje více než 30 000 Severokorejců. Útěky Jihokorejců jsou výjimečné, zvlášť po hladomoru z poloviny 90. let, který v KLDR zabil odhadem statisíce lidí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

smradlavamakrela ( 8. července 2019 17:22 )

Rodiče dederačky Merkelky taky utekli z BRD die DDR . Hovada!

vihor ( 8. července 2019 14:39 )

Jenom aby se soudruh nepřepočítal. Kim Čong Un totiž nesnese, když je někdo populárnější než on, jak se o tom naposledy přesvědčil ten australský studentošpion Alek Sigley. Zvenku ten život v KLDR může vypadat romanticky, ale vevnitř zvládne dobrovolně žít jen asi nějaký masochista, třeba jak ta česká potetovaná studentka, které se líbí svazování. Kdo touží být popraven za telefonický hovor "mimoměsto", nebo nedostatečné klanění se, tak ten se tam bude cítit asi dobře.

lunatic ( 8. července 2019 14:06 )

No budiž ;touto emigrací však voličům definitivně znemožnil ,aby se stal příštím prezidentem ČR

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud