Němci požadují propuštění kapitánky z lodi s migranty. Racketová už byla u soudu

Autor: ČTK - 
1. července 2019
22:04

Šéf německé diplomacie Heiko Maas dnes vyzval Itálii k propuštění kapitánky lodi se zachráněnými migranty Caroly Racketeové, která i přes zákaz italských úřadů minulý týden vplula do italských vod. Podle ministra je záchrana životů humanitární akt, nikoliv trestný čin. Racketeová dnes byla převezena na Sicílii, kde se konalo první slyšení u soudu. Ten v úterý rozhodne, zda bude kapitánka umístěna do domácího vězení, anebo zda bude souzena na svobodě.

Německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 se 40 zachráněnými migranty na palubě v noci na sobotu vplula po více než dvou týdnech čekání na moři bez povolení do přístavu na italském ostrově Lampedusa. Italské úřady ji poté zadržely a plavidlo zabavily. Ženě hrozí pokuta až 50.000 eur (1,3 milionu Kč) a trest až 15 let vězení za pašeráctví lidí.

Jednatřicetiletá Racketová je dále obviněná z toho, že ohrozila životy čtyř policistů, když Sea-watch 3 v sobotu při nepovoleném vplutí do přístavu přimáčkla jejich člun k přístavní hrázi. Plavidlo policistů se pokládá za vojenské a za ignorování jeho příkazů a použití síly vůči němu kapitánce hrozí až deset let vězení.

Mladá žena odmítá, že by se dopustila něčeho nezákonného. Uvedla, že migranti po 17 dnech na palubě zoufale potřebovali na pevninu. Její právní zástupce Alessandro Gamberini reportérům řekl, že do hlídkového člunu narazila náhodně a lituje toho.

„Z našeho pohledu může být výsledek soudního řízení v právním státě pouze propuštění Caroly Racketeové. Toto Itálii znovu zdůrazním,“ uvedl Maas na svém twitteru. Haas také uvedl, že je v kontaktu s italskými úřady a že je pro něj „nepřijatelné“, aby se záchrana migrantů ve Středozemním moři kriminalizovala.

Předseda italské vlády Giuseppe Conte dnes v rozhovoru s kancléřkou Angelou Merkelovou na toto téma uvedl, že rozhodnutí o kapitánce není na něm, nýbrž na soudech, uvedla agentura Reuters.

Nevládní organizace Seebrücke (Most přes moře) dnes podle agentury DPA svolala na sobotu demonstrace, které se mají uskutečnit po celém Německu, mimo jiné v Berlíně, Frankfurtku nad Mohanem či Hamburku. K solidaritě s Racketeovou se pokusili na videu serveru Youtube vyburcovat populární němečtí moderátoři Jan Böhmermann a Klaas Heufer-Umlauf. Ve sbírce, kterou dvojice iniciovala, se vybralo už přes 854.000 eur (21,7 milionu korun).

 

Loď Sea-Watch 3 nalodila 12. června u libyjských břehů 53 migrantů v nouzi, vstup na pevninu povolila Itálie od té doby jen 13 z nich, zejména dětem a těhotným ženám a lidem s vážnými zdravotními problémy.

Obtížná vyjednávání o dalším osudu migrantů nakonec vedla k tomu, že se pět evropských zemí v pátek nabídlo, že část zachráněných přijmou. Pomoc nabídlo Finsko, Francie, Německo, Lucembursko a Portugalsko. Italská vláda lodi přesto neudělila povolení k zakotvení.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

cocumysvole ( 2. července 2019 10:10 )

blecktajp: No jo ale to byl jenom chudej řidič a tohle je bohatá němkyně. A stojí za ní sama muter Angela.

blecktajp ( 1. července 2019 23:24 )

Tak to by mohli propustit toho našeho řidiče kamionu, co mu tam ti migranti nalezli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud