Erdogan tlačí na prošetření vraždy rozsekaného novináře. Trump se zastal korunního prince

Autor: ČTK, lan - 
29. 6. 2019
13:25

Trestní stíhání v případu vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího by mělo být vedeno v Turecku. Řekl to v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Některé aspekty vraždy jsou stále utajovány a všechny je musí osvětlit mezinárodní společenství, zdůraznil turecký prezident po skončení summitu velkých ekonomik G20 v japonské Ósace.

Chášukdží, který psal mimo jiné sloupky v americkém deníku The Washington Post, byl loni v říjnu zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Podle dosavadních zjištění ho zabilo speciální saúdskoarabské komando, když si na konzulátu chtěl vyřídit doklady pro chystanou svatbu s tureckou snoubenkou. Tělo Chášukdžího se nenašlo.

Erdogan v sobotu také řekl, že saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán musí odhalit Chášukdžího vrahy a nehledat pachatele jinde.

Podle zvukových nahrávek byl brutálně zavražděn

Americký prezident Donald Trump v sobotu v Ósace řekl, že vražda Chášukdžího je sice strašná věc, ale že na odpovědnost saúdskoarabského korunního prince bin Salmána nic neukazuje.

Podle zvukových nahrávek, které dala Ankara k dispozici rovněž americké tajné službě CIA, byl novinář Chášukdží na konzulátu brutálně zavražděn a jeho tělo pravděpodobně rozčtvrceno.

Rijád odmítá, že by byl do vraždy jakkoli zapojen korunní princ, ačkoli i zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová nedávno doporučila zahájit v souvislosti s vraždou vyšetřování korunního prince a dalších představitelů saúdského království.

Jsem krajně rozezlen a nešťastný, že se taková věc mohla stát,“ řekl v sobotu v Japonsku Trump, „ale nikdo přímo neukázal prstem“ na saúdskoarabského korunního prince, řekl dnes šéf Bílého domu na tiskové konferenci na závěr summitu G20.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa