Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Sekery, tyče a kameny. Romové s Rusy se do sebe pustili v drsné vesnické bitce

Autor: ČTK, blv - 
15. června 2019
19:30

Vzduchem létaly kameny, v ulicích se rvali muži ozbrojení noži, sekyrami a železnými tyčemi. V obci Čemodanovka v ruském Povolží propukl boj mezi dvěma stovkami Rusů a Romů. Jeden z účastníků rvačky podlehl zraněním, další tři jsou v nemocnici. Do ulic vyšli místní obyvatelé a požadovali okamžité vysídlení Romů. Situace se zklidnila až po příjezdu speciálních policejních jednotek. Konflikt údajně spustilo sexuální obtěžování místních žen ze strany romských výrostků.

V pátek se vesnicí Čemodanovka začala šířit zpráva: Romové obtěžují ruské ženy. Problém je, že se výpovědi poněkud liší. Někteří tvrdí, že výrostci obtěžovali těhotnou ženu vracející se domů, podle jiných napadli a skoro svlékli mladou dívku a podle dalších obtěžovali každou ženu, která šla okolo.

„Jasně, kdyby jenom flirtovali - tak jsme dospělí lidi. Máme pochopení. Ale taková nestoudnost, vždyť ji málem na té pláži svlékli. To se chlapům nelíbilo, tak si došli pro pomoc a začali se mstít,“ řekla portálu gazeta.ru jedna z místních žen. 

Zbraně nalezené u účastníku bitky v Čemodanovce Zbraně nalezené u účastníku bitky v Čemodanovce | FSB

Faktem je, že místní muži se rozhodli vzít spravedlnost do vlastních rukou a vyrazili do romské části vesnice ztrestat viníky. Narazili ale na tuhý odpor. „Romové vytáhli nože, sekyry a pušky. Házeli vším, co se jim dostalo do rukou. Jednoho našeho bodli nožem, druhému rozbili hlavu kamenem,“ citoval nejmenovaného účastníka rvačky server Newsru.com. Jeden z místních Rusů Vladimir Grušin (†23) na následky zranění zemřel a další tři lidé byli zraněni.

Romové: Byla to jen hádka dětí

Podle místních Romů ale celá situace vznikla úplně jinak. „U rybníka se pohádaly děti. Obyvatelé pak sami přišli k Romům do domu a začali tuhle rvačku, o tom nikde nepíší,“ prohlásil pro gazetu.ru předák místní romské komunity.

Po Grušinově úmrtí vyšli místní Rusové do ulic. Asi tisícovka obyvatel přehradila federální silnici. Dožadovali se objasnění smrti svého rodáka a požadovali vysídlení místní romské komunity. 

Video  Demonstrace v Čemodanovce po rvačce mezi místními muži a Romy  - vkontakte
Video se připravuje ...

Případ přebrali federální vyšetřovatelé, a to na pokyn Alexandra Bastrykina, šéfa ruského Vyšetřovacího výboru, který je obdobou amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Policie mezitím vyslechla 174 účastníků rvačky a zadržela tři podezřelé. Ve vsi působí krizový štáb, který se snaží uklidnit situaci. Na ulicích hlídkují policisté, obyvatelé zůstávají v domech.

Šéf sdružení Romů v Penzenské oblasti vyjádřil soustrast pozůstalým a přislíbil spolupráci s policií. „Nechceme žádné konflikty a chceme, aby viníci byli potrestáni. Konflikt je třeba ukončit,“ uvedl Andrea Ogly.

Články odjinud