Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Revoluce v medicíně? Antidepresiva může nahradit léčba lysohlávkami, tvrdí lékař

Autor: Tomáš Vašek - 
10. června 2019
07:30

Léčivé látky vyvolávající halucinace, jako jsou například psychoaktivní houby známé pod názvem lysohlávky, by mohly v blízké době konkurovat lukrativnímu farmaceutickému trhu s antidepresivy. Tvrdí to Robin Carhart-Harris, lékař a ředitel prvního světového centra pro psychedelický výzkum, který zmínil horizont pěti let. Informaci přinesl britský zpravodajský server The Independent.

Trh s antidepresivy se za posledních deset let jen v Británii zdvojnásobil. Léky nejčastěji předepisované proti depresím a úzkostem tam užívá sedm milionů dospělých – tedy každý osmý obyvatel ostrovního království. Předpokládá se, že celosvětový trh s antidepresivy vyroste do roku 2023 na hodnotu 16 miliard dolarů (zhruba 361 miliard korun).

Právě doktor Carhart-Harris v současné době testuje, jak účinkuje terapie pomocí hub obsahujících látku psilocybin v porovnání s nejužívanějšími druhy antidepresiv. S výjimkou experimentů na vědecké půdě je psilocybin, který obsahují lysohlávky, ve Velké Británii zakázán.

Expert: O polovinu nižší počet nežádoucích účinků

Aniž by chtěl lékař předjímat výsledky studie, říká, že účastníci experimentů popisují při terapii psilocybinem „emocionální uvolnění“ – přesný opak toho, co podle svých slov zažívají pacienti léčení antidepresivy. Ti si naopak často stěžují na pocit „otupělých emocí“ – ať už pozitivních nebo negativních.

Seznam vedlejších účinků léčby psilocybinem je navíc poloviční oproti tomu, jaký se pojí se skupinou léků SSRI, jež představují nejrozšířenější druh antidepresiv. Lékaři výzkumného centra však zároveň připouštějí, že nový druh léčby rozhodně nemusí být vhodný pro každého. Je například vysoce nepravděpodobné, že by psychedelická terapie byla vhodná pro osoby s psychotickými onemocněními, jako je například schizofrenie.

Další nově vznikající centrum pro psychedelický výzkum, které má vyrůst na půdě londýnské Imperial College, má navíc v plánu experimenty s psilocybinem při léčbě poruch příjmu potravy.

stfu ( 27. června 2019 19:43 )

Proč je nazýváš feťáky? Zjevně o tom nic nevíš, tak ze sebe nedělej vola na internetu.

1912 ( 10. června 2019 15:14 )

každý rok k nám jezdí plno těch batůžkářů -fetáci -na ty lysohlávky !!!je jich tu vždy habaděj když je dobré mokré počasí !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud