Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Jasno 18°C

„Uklízeči“ našli na Everestu čtyři mrtvoly a tuny odpadků. Jsou to ztracení horolezci?

Autor: ČTK, Mii - 
5. června 2019
19:53

Speciální úklidová výprava nepálských horolezců snesla z oblasti Mount Everestu 11 tun nejrůznějších odpadků starých až desítky let a také čtyři mrtvoly. Ani jedna z těchto obětí hor zatím nebyla identifikována a není ani známo, kdy zemřely. Podle tiskových agentur o tom ve středu informoval představitel ministerstva turistiky Dandu Raj Ghimire. Na nejvyšší hoře světa v posledních dnech zemřelo 11 horolezců.

Tým složený z Šerpů strávil několik týdnů sbíráním obalů jídla, plechovek, lahví a prázdných kyslíkových lahví. Podle členů expedice po horolezcích, kteří se každý rok houfně snaží dostat na vrchol nejvyšší hory světa (8 850 metrů nad mořem), zůstává na svazích i množství exkrementů, potrhaných stanů, lan i polámaných žebříků.

Tyto odpadky i těla některých z přibližně tří set lidí, kteří během let při výpravě k pokoření Mount Everestu zemřeli, zakrývá během zimy vrstva sněhu. Objevují se vždy až v létě, když sníh roztaje.

Přibližně pět tun odpadu dvacetičlenné družstvo Šerpů sebralo během dubna a května v různých táborech nad základním táborem. Dalších šest tun posbíral v níže položených oblastech, sdělil novinářům generální ředitel příslušného odboru ministerstva turistiky Ghimire.

Dodal, že vzhledem ke špatnému počasí nebylo bohužel možné snést dolů všechny vaky se smetím posbíraným na Jižním sedle.

Perný květen 

Mount Everest zdolali v květnu 1953 jako první lidé Novozélanďan Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej. Od té doby na něj vystoupilo kolem 5000 dalších lidí. Jižní sedlo, přes které po jihovýchodním hřebenu přešli Hillary a Norkej, leží ve výšce 8 016 metrů. Je to místo finálního tábora, z něhož horolezci vyrážejí na poslední úsek k pokoření nejvyšší hory světa.

Letos v květnu zahynulo na Mount Everestu během deseti dnů jedenáct horolezců; devět na nepálské straně hory a dva na tibetské. Poslední obětí se stal 27. května 62letý Američan. Před ním přišel o život další Američan, čtyři Indové, Rakušan, Nepálec, Brit a dva Irové.

Několik lidí zůstává pohřešovaných, podle indických záchranářů ale existuje malá šance, že by přežili. Jsou mezi nimi čtyři Britové, dva Američané, Australanka a indický průvodce. Jde o část expedice organizované britským horským vůdcem Martinem Moranem a jeho firmou Moran Mountains. Sám Moran je jedním z pohřešovaných.

Video „Cílem nesmí být vrchol, ale návrat. V horách musíte mít pokoru,“ říká himalájský horolezec Jaroš. - Blesk TV

yarda ( 6. června 2019 08:55 )

Sportem ku zdraví.

smradlavamakrela ( 5. června 2019 21:56 )

Všechno jsou to pseudosportovci a a jinak velký pra sata co tam zanechají jen bordel. Dal bych jim jen výstup za milión $ a se soupisem všech věcí nahoru a dole zase zkontrolovat!
Dobytek egoistickej sebostřednej, lidstvu nic nepřináśející.

hadraplan ( 5. června 2019 21:16 )

Proč tam lezou když na to nestačí?

zlymikes ( 5. června 2019 20:34 )

Ti,co tam chodí,nejsou horolezci, ale bohatí snobové co nemají vztah k přírodě.U nás je něco podobného vidět na Vltavě, kdy si banda opilců říká "vodáci" Typem horolezce či skálolezce byl třeba předválečný Joska Smítka, který umisťoval jistící body na skále s rozmyslem tak, aby lano při pohybu skálu nepoškodilo. A to se tradovalo i později, prostě úcta k přírodě. A že by Horolezec či vodák v pravém slova smyslu nechal po sobě hafu odpadků, je nemyslitelné.

ellka ( 5. června 2019 20:15 )

Tie mrtvoly nemuseli hladat, kedze je zname, ze je tam velke mnozstvo mrtvol, kedze stoji nemale peniaze dopravit ich prec. Musi to zaplatit niekto z pozostalych, inak ich tam nechaju.
Dalsia vec co ma prekvapila v rozpravani jedneho horolezca, ze stoja v rade, aby sa dostali na vrchol. Nepalcania povolia vystup kazdemu, kto zaplati, je to tam "preludnene".

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud