Vědci popsali nového příbuzného Tyrannosaura: Svému „bratranci“ by se vešel do tlamy

Autor: csk - 
7. května 2019
21:46

Malý dinosaurus objevený v Novém Mexiku dostal jméno Suskityrannus. Jde o staršího příbuzného slavného Tyrannosaura rexe. 

Při představě dinosaura si lidé často představí obřího Tyrannosaura rexe. Nově popsaný Suskityrannus, který žil o přibližně 30 milionů let dříve než jeho slavný příbuzný, opět dokazuje, že se vládce dinosarů vyvinul z mnohem skromnějších poměrů.Tento dravec dosahoval výšky asi 90 centimetrů, od špičky čenichu na konec ocasu dosahoval něco přes 2,7 metru délky a vážil jako středně velký pes. 

Dinosaura objevil už v roce 1998 tehdy šestnáctiletý americký nadšenec Sterling Nesbitt během vykopávek v Novém Mexiku. Tehdy ještě netušil, že narazil na nového dinosaura. Dnes už jako vystudovaný paleontolog svůj objev konečně pořádně prostudoval a odborně popsal. 

Výraz „suski“ znamená v jazyce místních indiánů „kojot“. Lehce stavěný Suskityrannus děsil menší dinosaury a další tvory v období rané svrchní křídy před asi 92 miliony let. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud