Berlusconiho po operaci střev pustili z nemocnice. Bál se, že je s ním konec

Autor: Darina Jíchová - 
7. května 2019
13:04

Italský expremiér a mediální magnát Silvio Berlusconi (82) minulý týden podstoupil operaci kvůli neprůchodnosti střev, milánskou nemocnici po úspěšném zákroku opustil včera s úsměvem na tváři. „Myslel jsem, že je to můj konec,“ sdílel s novináři svůj strach. Berlusconi a jeho strana Vzhůru, Itálie (FI) se připravují na volby do Evropského parlamentu, napsal deník Daily Mail.

Berlusconi popsal, že minulý týden v úterý pocítil prudkou bolest v podbřišku a okamžitě se nechal odvézt do nemocnice, kde se lékaři rozhodli provést operaci střev. Bersluconi tak zmeškal mítink FI kvůli eurovolbám, které proběhnou tento měsíc. Do europarlamentu se rozhodl kandidovat i přes svůj vysoký věk.

„V poslední době se stalo několik věcí, kvůli kterým jsem si myslel, že už je se mnou konec. Teď se ale znovu cítím báječně,“ prohlásil politik před milánskou nemocnicí. „Slíbil jsem těm, co se o mě starali, že budu kandidovat v eurovolbách,“ připustil však, že značně seškrtal svůj předvolební program. Kampani se bude věnovat prostřednictví televizních a rozhlasových rozhovorů, výstupy na veřejnosti omezí.

Berlusconiho opletačky se zákonem

Berlusconi celkem třikrát v letech 1994 až 2011 stanul v čele italské vlády, během své kariéry se potýkal s několika obvinění včetně spolčení s mafií a zhruba dvacetkrát stanul před soudem. Provázejí ho rovněž zdravotní problémy, například před třemi lety prodělal otevřenou operaci srdce.

Jeden z posledních skandálů, se kterými je Berlusconi spojován, je kauza „Rubygate“. Politik měl pořádat hédonistické večírky, na kterých si užíval placeného sexu s nezletilou prostitutkou Karimou, známou také jako Ruby. Expremiér v poslední době čelí obvinění, že v tomto případu uplatil několik svědků.

Politik chce silnou a jednotnou EU

Bersluconiho FI v současné vládě představuje opozici, v parlamentu má 105 křesel z 630 mandátů. Politik nešetří kritikou nynější populistickou vládu Itálie, pár štiplavých poznámek si neušetřil ani během svého propuštění. Nicméně jedna ze stran vládnoucí koalice působila i v jeho vládě. Berlusconi doufá, že jeho středová FI bude pilířem evropské aliance, která bude vzdorovat rostoucímu populismu.

Před nemocnicí kritizoval spojenectví ministra vnitra Mattea Salviniho, který je lídrem antimigrační strany Liga Severu, s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Berlusconi rovněž sdílel svůj plán pro Evropu. Chce vidět „jednotnou EU se silnou armádou, chce, aby EU sjednotila rozdělený západ“.

Video Nahá aktivistka jako u Zemana: „Tvůj čas vypršel,“ křičela na Berlusconiho. - reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud