U bohatého sultána zavedli právo šaría. Homosexuály budou v Bruneji kamenovat

Autor: mah, ČTK - 
3. dubna 2019
14:00

Brunej začala s kamenováním homosexuálům. Malý ropný sultanát v Asii se v roce 2013 rozhodl, že zavede muslimské právo šaría na národní úrovni. Ke zpřísňování norem ovšem docházelo postupně. Nejpřísnější tresty tak začaly platit teprve 3. dubna 2019, informuje o tom CNN.

Ropný stát od začátku dubna 2019 vymáhá brutální tresty. Sex mezi dvěma muži a nevěru trestá ukamenováním k smrti a sex mezi dvěma ženami trestá 100 ranami bičem. LGBT komunita ovšem není jediným terčem přísných pravidel. Například krádeže stát trestá amputací končetin.

Nové zákony tak vyvolaly zděšení. Nezisková organizace Human Rights Watch je označila za barbarské a vyzvala brunejského sultána Hassanala Bolkiaha, který zároveň působí jako premiér, aby okamžitě zastavil amputace, kamenování a další tresty, které jdou proti lidským právům.

Stránky brunejské vlády ovšem při vyhlášení zákonů citovaly slova sultána, který prohlásil, že „nečeká, že ostatní nové zákony pochopí nebo s nimi budou souhlasit, ale bylo by podle něj dostatečné, kdyby respektovali jeho národ, stejně jako Brunej respektuje jiné“.

Proti brunejským zákonům vystoupil Clooney i ministerstvo zahraničí USA

Ve světě tak sílí odpor k postupu malého státu. Ministerstvo zahraničí Spojených států vydalo prohlášení, ve kterém Brunej upozorňuje na porušování jejích mezinárodních závazků k ochraně lidských práv. Proti tvrdým zákonům se ohrazují i celebrity. Například George Clooney vyzval k bojkotu hotelů, které jsou s brunejským sultánem spojené.

„Opravdu pomůžeme financovat smrt nevinných?“ ptal se Clooney na portálu Deadline Hollywood. „Pokaždé, když přespíme, máme schůzku nebo jíme v některém z těch devíti hotelů, dáváme peníze do kapes mužům, kteří se rozhodli ukamenovat nebo bičovat své občany za to, že jsou homosexuální nebo obvinění z nevěry,“ uvedl herec.

Dodal, že si je vědom toho, že případný bojkot bude mít jen malý dopad na finance státu, který bohatne díky velkým zásobám ropy, přesto podle něj má bojkot smysl. „Během let, kdy jsem se zabýval vražednými režimy, jsem zjistil, že je nemůžete donutit ke studu, ale můžete k němu donutit banky, finančníky a instituce, které se rozhodnou s takovými režimy obchodovat,“ vysvětlil Clooney své myšlenky.

Brunejská LGBT komunita prchá ze země

Členové LGBT komunity kvůli novým zákonům ze země utíkají. Podle jednoho z tamních homosexuálů, se kterým mluvila CNN, jsou zákony nelidské. „Myslel jsem, že mě nebudou akceptovat, že mě rodina zavrhne, nebo mě pošle na náboženský seminář. Ale kvůli kamenování je to mnohem horší. Uvědomil jsem si, že pokud zákon schválí, měl bych zkrátka odejít,“ popsal televizní stanici.

Ještě více se o nových zákonech rozmluvila transgender žena, která se od roku 2018 pokouší získat azyl v Kanadě. „Od roku 2013 jsem žila ve strachu,“ vysvětlila pro CNN. „Z náboženské školy jsem znala právo šaría více než mí přátelé, kteří nebyli tak pobožní, takže jsem se bála jeho zavedení,“ dodává.

Podle ní se ovšem život nezmění k horšímu jen pro LGBT komunitu. „Dotýká se to každého. Život tam (v Bruneji) bude jednoduše hrozný, i když nejste LGBT,“ myslí si žena. Upozorňuje na to, že nový zákon je nespravedlivý zejména k ženám. Ukamenováním totiž Brunej nově trestá i nevěru v heterosexuálních párech.

Ženám navíc hrozí až 15 let vězení v případě potratu. Dva roky vězení pak ženám může vynést těhotenství mimo manželství. Trest smrti nově hrozí i muslimům, kteří o sobě prohlásí, že muslimy nejsou nebo zesměšní korán.