Chcete víc peněz? Pořiďte si děti, zpražil šéf prezidentské kanceláře učitele

5. 3. 2019
17:03

Polští učitelé, kteří si dlouhodobě stěžují na nízké platy, by podle šéfa prezidentské kanceláře Krzysztofa Szczerského měli mít více dětí, aby na ně od státu dostávali vyšší přídavky. Toto doporučení mnoho pedagogů urazilo a Szczerski se za něj dnes omluvil.

„Učitelé nemusejí žít v celibátu, v souvislosti s tím se dávky na děti, které dnes dostávají polské rodiny, týkají také učitelů,“ řekl Szczerski o víkendu v polském rozhlasu. Připomněl, že učitelé stejně jako další Poláci mají nárok na dávky z programu 500plus, kdy je rodičům vypláceno 500 zlotých (2982 korun) měsíčně na druhé a každé další dítě mladší 18 let.

„To je tak strašně ponižující, to je jak facka,“ řekla v pondělí portálu wp.pl 54letá učitelka angličtiny s 20letou praxí. „Koho měl pan Szczerski na mysli? Já jsem svoje děti už vychovala. (...) Neměli jsme je pro to, že by nám za to někdo dával peníze,“ dodala. A zeptala se, jak mají mladí učitelé plánovat děti, když mají i problém zaplatit za nájem.

„Je mi přes 50 a děti už mít nemůžu,“ vzkázala Szczerskému učitelka ze základní školy jménem Tamara.

Svaz polských učitelů vyhlásil na tento měsíc referendum o stávce. Pokud s ní budou pedagogové souhlasit, začne 8. dubna a potrvá do odvolání. Začínající učitelé si v Polsku bez různých příplatků vydělají asi 2540 zlotých (asi 15.150 korun) hrubého měsíčně, ti nejzkušenější asi 3480 zlotých. Průměrná hrubá mzda je v Polsku přes 4700 zlotých.

Šéf kanceláře prezidenta Andrzeje Dudy se dnes za svá slova omluvil. „Nikdy jsem nechtěl nikoho svými slovy urazit,“ řekl Szczerski, který sám v minulosti působil jako pedagog, a dodal, že práce učitelů si velice váží.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Taurus70 ( 6. března 2019 07:23 )

Jo,jo dnes je dulezite se za pravdu omlouvat

Zobrazit celou diskusi
Další videa