Dívka ze slavné fotky utíkala nahá před napalmem. Za pomoc druhým dostala cenu

Autor: ČTK, kal - 
11. února 2019
21:30

Mírová aktivistka, která se zapsala do dějin na ikonické fotografii z vietnamské války v minulém století, převzala v pořadí desátou Drážďanskou cenu. Mezinárodní ocenění je každým rokem udělováno na výročí bombardování saské metropole na konci druhé světové války, mezi jeho nositele patří lidé, kteří se zasazují za mezinárodní usmíření či zmírnění následků válek. Letošní laureátka Kim Phuc Phan Thi vede nadaci na pomoc válkou postiženým dětem. S cenou se pojí odměna 10 tisíc eur (258 000 korun).

Kim Phuc se jako devítiletá dívka objevila na černobílé fotografii Nicka Uta pořízené v roce 1972 pro agenturu AP. Na snímku fotografa vietnamského původu utíká nahá a popálená napalmem. Ut dívku následně odvezl do nemocnice a díky svému americkému novinářskému průkazu pro ni vymohl lékařskou pomoc. „Plakal jsem, když jsem ji uviděl běžet. Myslím, že bych spáchal sebevraždu, kdyby zemřela,“ řekl tehdy svému kolegovi.

Popáleniny na 30 procentech těla

Kim Phuc se při napalmovém útoku na její vesnici ukryla společně s rodinou v buddhistické pagodě. Napalm jí způsobil popáleniny na 30 procentech těla. Poslední operaci absolvovala v roce 2015. Ut byl za snímek oceněn Pulitzerovou cenou a významně ovlivnil pohled americké společnosti na válku ve Vietnamu. Fotografie je považována za jeden z nejpůsobivějších protiválečných dokumentů.

V Kanadě žijící aktivistka ale nezískala drážďanské ocenění kvůli snímku, nýbrž za svoji celoživotní snahu o usmíření o a odpuštění, prohlásil spolek Friends of Dresden Deutschland, který držitele ceny vybírá. Kim Phuc založila a řídí vlastní nadaci na pomoc válkou postiženým dětem, angažuje se ale i v dalších případech obětí válek a překonávání jejich traumatických zážitků.

Drážďanská mírová cena je již deset let udělována osobnostem, které se významnou měrou zasloužily o usmíření mezi národy. Udělována je každoročně okolo 13. února, tedy na výročí bombardování Drážďan v roce 1945. Mezi nositele ceny patří například poslední sovětský prezident Michail Gorbačov, pianista Daniel Barenboim či fotograf James Nachtwey.

vaber ( 12. února 2019 09:13 )

takovou svobodu nosí američtí vojáci všude kam vlezou i dnes, jen se o tom nepíše a naši hrdinové jim statečně pomáhají

1912 ( 12. února 2019 06:48 )

Takové zvěrstva mohou jen Fašisti a USA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!A to kritizovali Sýrií ale ono to bylo jinak že kdo tam ty chemické látky podstrčil aby byl další konflikt !Jsou to zrůdy a ta jejich demokracie co se snaží vnutit světu je plna zla nic víc a zvěrstev !! !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud