Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Do 100 let vymře veškerý hmyz, varují vědci. A mluví o katastrofě pro zvířata i lidi

11. února 2019
12:06

Každý rok ve světě zmizí 2,5 procenta z celkového objemu hmyzu a bude-li ubývat dosavadním tempem, tak za 100 let zmizí úplně. Vyplývá to z analýzy zveřejněné v časopise Biological Conservation, na kterou upozornil britský list The Guardian. Ubývá přes 40 procent hmyzích druhů a třetina je ohrožena. Hmyz přitom mizí osmkrát rychleji než savci, ptáci a plazi. Markantní ubývání hmyzu v první řadě způsobuje intenzivní zemědělství, zejména užívání pesticidů, ale přispívá k němu také urbanizace a klimatické změny.

Pokud se úhyn hmyzích druhů nepodaří zastavit, bude to mít katastrofální dopady na ekosystém planety a přežití lidstva,“ konstatoval Francisco Sánchez-Bayo z univerzity v Sydney. Analýzu vypracoval spolu s Krisem Wyckhuysem, jenž působí na čínské akademii zemědělských věd v Pekingu.

Dvojice Sánchez-Bayo a Wyckhuys vycházela ze 73 nejlepších vědeckých studií, které se věnují úbytku hmyzu. Většina z těchto studií odráží stav v západní Evropě a ve Spojených státech, pár dalších se zabývalo stavem v Austrálii, Číně, Brazílii či Jihoafrické republice. Zbytkem světa se dosud zabývalo jen několik málo analýz.

Na naší planetě podle vědců začalo šesté masové vymírání druhů. Vědci na něj upozornili již u větších zvířat, která se snáze zkoumají. Zástupci hmyzu jsou nejrůznorodějšími a nejpočetnějšími živočichy a váží 17krát více než lidstvo. Hmyz je nezbytný pro fungování všech ekosystémů - slouží jako potrava jiných druhů, opyluje rostliny a recykluje živiny.

„Pokud nezměníme způsob, jakým produkujeme potraviny, veškerý hmyz za několik desítek let vyhyne,“ napsala dvojice vědců. „Dopad na ekosystémy planety bude přinejmenším katastrofický," dodávají.

Pozorovaný každoroční úbytek 2,5 procenta objemu hmyzu za posledních 25 až 30 let považuje Sánchez-Bayo za šokující. „Je to velmi rychlé. Za deset let bude hmyzu o čtvrtinu méně, za 50 let polovina a za 100 let nebude žádný,“ prognózuje.

Největší dopad bude mít jeho ubývání na ptáky, plazy, obojživelníky a ryby, kteří se jím živí. „Jestliže tento zdroj potravy zmizí, všechna tato zvířata pojdou hlady,“ tvrdí Sánchez-Bayo.

„Hlavní příčinou je intenzifikace zemědělství,“ pokračuje Sánchez-Bayo. „To znamená kácení stromů a keřů, které obvykle obklopují pole, a tak vznikají rovné, holé lány, které člověk ošetřuje syntetickými hnojivy a pesticidy,“ vysvětluje. Hmyzu podle něj začalo ubývat na počátku minulého století, proces se urychlil v 50. a 60. letech a za poslední dvě desetiletí dosáhl „alarmujících rozměrů“.

Nebývalý úbytek hmyzí říše během posledních 20 let vědec přičítá používání nové třídy insekticidů, mezi něž patří fipronil a neonikotinoidy, které působí na centrální nervový systém hmyzu.

Svět musí změnit způsob, jakým produkuje potraviny, tvrdí Sánchez-Bayo. Půda obhospodařovaná metodami přírodního zemědělství podle něj obsahuje více hmyzu a příležitostné používání pesticidů v minulosti nevedlo k tak radikálnímu úbytku hmyzu jako nová třída pesticidů za posledních 20 let. „Ekosystémy zabijí intenzivní průmyslové zemědělství,“ konstatoval Sánchez-Bayo.

V tropech, kde se tento typ obhospodařování půdy často nevyskytuje, se za hlavní faktor úbytku hmyzu pokládá zvyšování teploty vlivem globálního oteplování. Živočišné druhy se v tomto podnebném pásmu adaptovaly stabilním podmínkám a nedokážou se příliš přizpůsobit změnám podmínek, jak dokládá příklad Portorika. Na tomto karibském ostrově za posledních 35 let zmizelo 98 procent pozemního hmyzu.

Úbytek hmyzu dokládá Sánchez-Bayo pozorováním, které mohl obdobně zaznamenat i každý pozorný pamětník. Nedávno se vydal s rodinou na dovolenou, během níž projeli autem 700 kilometrů australský venkov. Ani jednou přitom nemusel čistit přední sklo. „Před lety bych to musel dělat neustále,“ uzavírá.

tarzanzroduopic ( 15. února 2019 09:28 )

Vymřeme všichni, bez rozdílu...

tarzanzroduopic ( 15. února 2019 09:21 )

Díky lidem, jako jste vy, to jde všechno do haj-zl-u... Je mi z vašich názorů zle. Svět tu není stvořený pro vás milý pane, aby jste si hojen užíval!!! Je tu stvořený pro všechny tvory! Vy jste pouhé kolečko v obrovském ekosystému. Bohužel nefunkční a škodící ostatním... To máte jako s autem: Je tu pro to, aby vás vozilo, ale jak se o něj nebudete patřičně starat, budete chodit pěšky, jestli jste porozuměl mojí metafoře... Tak se nad tím zkuste prosím zamyslet a napište tu trochu rozumnější komentář, věřím, že nejste takový blb...

tarzanzroduopic ( 15. února 2019 09:10 )

Jestli mizí 2.5% ročně, tak to není za 100 let, ale za 40! Taky jsem si všiml, mám chatu v lese, ale vidět tam poslední roky motýla, vážku, pavouka, nebo lučního koníka je rarita a že jich tam bylo. Dokonce tam bylo kousek krásné mraveniště, které tam bylo 40 let, jako malý jsem jim nosil omrvinky z chleba a cukr a je taky prázdné... Zůstali jenom odporné klíšťata, kterým se naopak nebývale daří. Je to všechno těmi pesticidy a otrávenou půdou a ovzduším. Tahle planeta končí a nikdo to nedokáže zastavit, museli by jsme totiž ihned skončit se způsobem jakým žijeme, omezit konzum a snížit populaci o polovinu a to se nikomu nechce. Stačí se podívat na názory lidí typu Pepi53, o kousek níž a vidíme kde je problém. Nezájem. Bohužel to co se evolucí vyvíjelo miliony let, člověk za 200 let zlikviduje. Je to smutné, ale věřím, že až vymřeme my lidi a že to bude brzo, tak se svět vzpamatuje a evoluce už takovou chybu jako člověka nevytvoří...

Waffen_SX ( 11. února 2019 13:57 )

Vsichni tvorove na teto krasne planete neskutecne trpi kvuli existenci lidi. Kazdou sekundu jsou kvuli nim vrazdeny statisice zvirat, ktera umiraji v ukrutne hruze a bolestech jen aby se lidi nazrali a prezrali. Tato planeta je dimenzovana pouze na 300-400 mil. lidi a vic tady je proste navic. Nejvic se tady mmnozi ksindl, ktery teto planete nic neprinese, Jen se to pari, zere to a se.re to. A pokud nenastane nejake reseni tak zivot na teto planete definitivne skonci.

vaber ( 11. února 2019 13:45 )

zvířata,hmyz,stromy,rostliny,nedýchatelný vzduch ,mrtvá voda, za sto let už nebude nic, vše umírá již dnes, jen moudrý člověk to nechce vidět ,příroda se s nikým nemazlí a za vše se platí i když to nebude penězi

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud