Začít pivem, nebo vínem? Studie: Kocovina bude stejná a zvrací každý desátý

Autor: Mii - 
8. 2. 2019
19:50

Je lepší pít dříve pivo, nebo víno? Nejspíš jste sami slyšeli, že pokud se chcete vyhnout kocovině, je bezpečnější začít pivem. Jenže výzkum německých a britských vědců  ukázal, že je to jedno. Člověku bude špatně úplně stejně, ať začne večer nápojem ze sladu a chmele, nebo vinných hroznů. O zjištění nejen na páteční večer informuje web deníku The Guardian.

Vědci tuto klasickou otázku zkoumali v kontrolovaných laboratorních podmínkách, do kterých přizvali 90 dobrovolníků ochotných vypít velké množství piva a vína. Lidé ve věku od 19 do 40 let nejdříve dostali jídlo upravené podle svého věku a fyzických potřeb. Pak byli rozděleni do tří skupin.

První vypila dvě velká a jedno malé pivo následované čtyřmi sklenicemi bílého vína. Druhá skupina vypila to samé, ale v opačném pořadí. Třetí skupina měla nejdříve jen pivo a pak jen víno. Všichni měli po konečné kontrole zhruba stejné promile v krvi.

Celou dobu během pití se vědci všech dobrovolníků ptali, jak se cítí a jestli se jim motá hlava. Když bylo sezení ukončeno, každý člověk dostal sklenici vody a byl poslán do postele. Sklenice byla velká podle jejich tělesné hmotnosti.

Ráno bylo rozhodující. Dobrovolníci z každé skupiny museli popsat, jak velkou kocovinu cítí. To se hodnotilo podle faktorů jako žízeň, bolest hlavy, motání, bolest žaludku, nevolnost, rychlý srdeční tep a ztráta chuti.

Za týden se všichni lidé vrátili a celé si to zopakovali. Tentokrát ale dobrovolníci, kteří pili jako první pivo, měli jako první víno a obráceně. Ti, kteří celou dobu pili jenom jeden nápoj, teď pili ten druhý. Všechno pivo, které bylo v experimentu použito, věnoval dánský pivovar Carlsberg. Jinak se ale na studii nepodílel.

Druhý den se opět vyplňoval dotazník. Zhruba každý desátý člověk se pozvracel. Jinak ale bylo všem stejně – naprosto stejně. Pořadí, v jakém pivo a víno pili, nijak neovlivnilo jejich stav následující den.

Výzkum o kocovině? Převážně vtip, přiznal tvůrce

„Zjistili jsme, že to není pravda,“ řekl o mýtu, podle kterého se má pivo pít jako první, lékař Kai Hensel z Cambridgeské univerzity. Upozornil však, že v experimentu byl použit pouze světlý ležák a bílé víno, s červeným vínem a tmavým pivem to tak může být jiné.

„Realita je taková, že přílišné pití vždycky vyústí v kocovinu. Jediná možnost, jak odhadnout, jak se bude člověk cítit, je vědět, kolik toho vypil, a podle toho se zařídit,“ doplnil Joran Kochling z Witten/Herdecke University v Německu.

Richard Stephens, psycholog z Keele University, který se v minulosti zabýval výzkumem lidí s kocovinou, není překvapen. „U kocoviny záleží převážně na tom, kolik vypijete,“ uvedl. „Existují ale výzkumy, podle kterých tmavé nápoje způsobují horší stavy, protože obsahují něco, čemu se říká kongenery. Přidávají chuť a vůni, mají ale také nepříjemné vedlejší účinky,“ vysvětloval Stephens. Kocovinu popsal jako kombinaci dehydratace, nízkého cukru v krvi a zánětu organismu.

Hensel přiznal, že to není nejserióznější výzkum, jaký kdy vznikl. Podle něj bylo hlavně cílem ukázat, že i na humorné otázky lze najít vědeckou odpověď. „Především to byl sofistikovaný vtip, který předčil naše očekávání,“ uvedl.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tomik007 ( 8. února 2019 21:01 )

Tak vyzkousej sex se zenou

hadraplan ( 8. února 2019 20:04 )

Když kouřím tak zvracím

Zobrazit celou diskusi
Další videa