Laviny v Itálii zabily osm lidí za den. Jejich hrozba je v Alpách dál vysoká

Autor: ČTK, kal - 
4. 2. 2019
10:50

V alpských regionech v Německu, Švýcarsku, Rakousku i v Itálii nadále hrozí vysoké lavinové nebezpečí, ačkoli husté sněžení po víkendu již ustalo. Riziko se podle meteorologů týká především výše položených oblastí nad 1600 metrů nad mořem. V Itálii v neděli zemřelo pod lavinami podle nové bilance osm lidí. Šest zemřelo v oblasti Valle d'Aosta, jeden v Lombardii a další v Bolzanu.

V Alpách na jihu Německa nadále platí čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí, tedy druhý nejvyšší. Problémem je nový sníh, který dostatečně nepřilnul ke starší sněhové pokrývce. Hrozí tedy, že se masa sněhu může i samovolně utrhnout a po starší vrstvě ze svahu sklouznout.

Podobná je situace také ve středním Švýcarsku, v rakouském Tyrolsku a Horní Adiži v severní Itálii. Pro lyžaře stav na svazích znamená, že se pohybem mimo zajištěné sjezdovky vystavují nebezpečí.

Zavřená dálnice rozhádala Italy a Rakušany

Rakouské úřady o víkendu kvůli přívalům sněhu uzavřely Brennerskou dálnici A22, která je spojnicí Horní Adiže (Jižní Tyrolsko) s rakouským Tyrolskem. Rakouská média uváděla, že uzavírku na A22 způsobili řidiči kamionů, kteří podcenili přípravu na jízdu v zimním počasí. Italští nákladní dopravci ale tento závěr odmítají a v tiskovém prohlášení uvedli, že za chaos na dálnici může jen Rakousko se svou blokádou kamionů.

Dopravci v prohlášení, o kterém informovala agentura APA, mimo jiné uvádějí, že kvůli nočním zákazům jízdy se v pátek večer na jižní straně Brennerského průsmyku vytvořila dlouhá kolona čekajících nákladních aut. „Kvůli sněžení a kamionům v pravém jízdním pruhu pak nebylo možné dostatečně silnici uklidit,“ prohlásil Thomas Baumgartner, který je šéfem italského svazu dopravců Anita.

Baumgartner už vyzval italskou vládu, aby na Rakousko kvůli jeho jednostranné nákladní politice zatlačila. Vídeň totiž podle něj svým postojem nejen komplikuje dopravu na klíčových tazích, ale škodí italskému hospodářství.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

horalysa ( 4. února 2019 11:04 )

Celý problém jsou laviny a lidé. Kdyby nebylo lavin, nikdo by pod lavinou nezůstal. Kdyby nebylo lidí, nikoho by lavina nezasypala.

Zobrazit celou diskusi
Další videa