Strážníci se nestačili divit. Místo zraněného psa našli na ulici ve Varšavě vlka

Autor: ČTK, AKu - 
22. ledna 2019
12:07

Překvapení čekalo varšavské strážníky v jedné ze čtvrtí polského hlavního města, kam je místní obyvatelé přivolali kvůli zraněnému psu, belhajícímu se po ulici. Na místě ale hlídka zjistila, že poraněné zadní tlapy nemá pes, ale dospělý vlk. O pondělní příhodě informovala televize TVN 24 na svém webu.

„Strážníci na pomoc zavolali myslivce z městských lesů, který zajistil odchyt zraněného vlka,“ uvedla stanice s tím, že zraněné zvíře skončilo v útulku, kde jej ošetřil veterinář.

Vlci se před čtyřmi lety - poprvé po půlstoletí - objevili v Kampinoském národním parku u polské metropole. Ochránci přírody vnímali přítomnost predátorů jako známku toho, že ekosystém je v pořádku, a od smečky si slibovali, že poklesnou počty divokých prasat. Auto v březnu 2017 srazilo jednoho již dospělého vlka, ale veterináři jej dali do pořádku. Experti tvrdí, že zraněný vlk pocházel z vlčat, která se narodila již v bezprostředním sousedství metropole. 

Na českém území odhadem žije asi 50 vlků. Také v českých zemích byli poslední vlci odstřeleni na přelomu 19. a 20. století. Na území ČR se vlci začali vracet v polovině 90. let minulého století, v Beskydech byl například poprvé prokazatelně pozorován v roce 1994. Zvířata pravděpodobně přišla ze Slovenska.

Kromě Beskyd se vlci postupně objevili v Jeseníkách a Rychlebských horách, dále v Lužických horách, v Krkonoších, v okolí Máchova jezera na Českolipsku, na Šluknovsku a Děčínsku, na Broumovsku, ale i na Šumavě a v Krušných horách. Vlci v českých horách pocházejí podle odborníků z Německa a Polska.

 

Přínosem vlka v krajině je podle ochránců přírody regulace přemnožených zvířat, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Negativní stranou návratu vlků jsou škody, které způsobují především chovatelům hospodářských zvířat, hlavně ovcí. Na člověka vlci podle odborníků neútočí.

naidka ( 22. ledna 2019 14:31 )

"Vyrostl mezi vlky člověk a až mezi lidmi se jím stal."

naidka ( 22. ledna 2019 14:26 )

"Přínosem vlka v krajině je podle ochránců přírody regulace přemnožených zvířat, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Negativní stranou návratu vlků jsou škody, které způsobují především chovatelům hospodářských zvířat, hlavně ovcí." Nezbývá než líným vlkům, lovícím převážně ovce, vydat novou směrnici - co mají lovit a skolit sem-tam i nějakého divočáka.

balin ( 22. ledna 2019 14:06 )

dnes to nie je ani tak nuzota, ako nenažranosť, myslím, že Villon by sa nestačil diviť

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud