Vlčici chycenou v Krkonoších utratili kvůli obavám ze vztekliny. Neměla ji, ukázal rozbor

24. srpna 2018
16:28

Vlčici, kterou odborníci začátkem srpna odchytili v Krkonoších, museli veterináři kvůli podezření na vzteklinu utratit. Po odchytu byla vlčice v karanténě v ZOO Dvůr Králové nad Labem. V pátek o tom informoval mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Výsledky genetické analýzy ukázaly, že šlo o samici čistokrevného vlka. Testy tak vyvrátily podezření, že samice byla křížencem vlka a psa.

„Výsledky krevních testů z počátku tohoto týdne u vlčice ukázaly přítomnost protilátek na vzteklinu. Po dohodě s veterináři zoo, infektology Fakultní nemocnice Hradec Králové a veterináři Státní veterinární správy jsme ve čtvrtek museli přistoupit k utracení zvířete,“ uvedl Drahný. Vzhledem k závažnosti možného rizika podle něj nebylo možné postupovat jinak. Následné testy podezření na vzteklinu nepotvrdily.

Vlčice byla nalezena v pátek 3. srpna u Vrchlabí v ohradě ovcí obehnané elektrickým ohradníkem. Odborníci ji z ohrady pustili zpět do volné přírody. Zvíře se pak potulovalo v údolí Labe mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem a 6. srpna vběhlo do restaurace hotelu na Přední Labské. Přivolaní veterináři vlčici uspali a odvezli do dvorské zoo.

V karanténě zoo vlčice dostala potravu a zoologové ji podrobili vyšetřením a testům. V prvních dnech se zdravotní stav zvířete postupně zlepšoval. Krevní testy na psinku vyšly negativně a ani vnější známky vztekliny zvíře neprojevovalo. „Poslední vzteklinové testy z počátku tohoto týdne bohužel ukázaly zvýšenou hladinu protilátek v krvi. V posledních dnech navíc veterináři zaznamenali sníženou schopnost reagovat na zvukové podněty, tedy oslabování sluchu, což může být rovněž jedním z vnějších příznaků vztekliny,“ uvedl Drahný.

Podezření na vzteklinu se nepotvrdilo

Po konzultacích s veterináři a odborníky na infekční onemocnění byla vlčice utracena. „Následné testy na mozkové tkáni zvířete nakonec přítomnost viru vztekliny vyloučily. Možným zdrojem protilátek v těle vlčice se nadále zabýváme,“ uvedl Drahný.

První potvrzený novodobý výskyt vlka v Krkonoších je z letošního června, kdy zachytila fotopast na Rýchorách ve východních Krkonoších mladého jedince. Pokud by šlo o migrující vlky, s největší pravděpodobností by se do Krkonoš šířili z východu – z Broumovska a Vraních hor, nebo z přilehlé části Polska. Rozmnožování v Krkonoších zatím doloženo nebylo.

Na nedalekém Broumovsku se vlci usadili po více než 200 letech před třemi lety. Ochranáři mají důkazy, že tam žijí trvale a třetím rokem po sobě se jim tam narodila vlčata. Vlčí teritorium v hradeckém kraji se rozšiřuje. Přibývá zadávených ovcí i pod horami na Trutnovsku.

Video Vystrašenou vlčici našel chovatel z Krkonoš v ohradníku. - Blesk - Jitka Pecharová

petrw ( 17. listopadu 2018 07:10 )

chudak byla vystrasena ...to jsou cesti odbornici všechno hned utratit!s v i n e jsou to to není jen u nas ale i ve Spanelsku to jsou tyrani taky ...není to jen oé býcích ..

enamorada ( 24. srpna 2018 21:22 )

V jiných státech opravují např. orlům i poraněná křídla, třeba opraví i jedno jediné pérečko, aby zvíře mohlo dál zase létat a žít a tady už nemá nic cenu - zdraví, život, člověk, zvířátko...

enamorada ( 24. srpna 2018 21:19 )

Bastardi! Kde jste ochránci zvířat? V parcích dáváte pasti, abyste zjistili, zda se vlci vrátili do Čech a pak zabijete zdravé mladé zvíře! Je mi smutno z lidských nestvůr, zabíjet je snadnější co, než zjistit příčinu. Co to bylo za doktory, ochránce zvířat, zoology, prostě nějaký prázdný blb rozhodne a je konec. Čistokrevná vlčice... Posranej život! Styďte se! Ach jo... co na to říct: sprostá být nemohu, oplatit jim to také nejde. Takové věci jsou všude okolo nás - doktoři, politici - o nás, bez nás. Ať máš holčičko za duhovým mostem klid

kamii ( 24. srpna 2018 17:40 )

Přesně to mne napadlo, jestli vlčici nešlo uspat a provést potřebná vyšetření....musí být na sebe pyšní !

andorea ( 24. srpna 2018 17:25 )

Ať mi nikdo neříká, že nebylo jiné řešení jak to zjistit! Zabít je ale jednodušší... Můžete si gratulovat!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud