Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Europoslanci se vložili do brexitu. Rozmyslete si to, apelují na Brity

Autor: ČTK, nkov - 
13. ledna 2019
09:10

Část evropských poslanců se podepsala pod dopis adresovaný všem britským občanům a vyzývá je v něm, aby si své rozhodnutí opustit Evropskou unii ještě rozmysleli, a vyhnuli se tak hrozící katastrofě spojené s brexitem. Emotivně laděný vzkaz naformuloval rakouský europoslanec Josef Weidenholzer ze sociálnědemokratické frakce a podpis pod něj připojilo 129 jeho kolegů napříč politickým spektrem. Z českých zástupců v Evropském parlamentu (EP) se připojil sociální demokrat Pavel Poc, napsal server Independent.

„Zdráháme se vměšovat do vašich domácích politických záležitostí, ale nemohli jsme si nevšimnout, že výzkumy veřejného mínění ukazují, že rostoucí počet voličů si přeje možnost znovu zvážit rozhodnutí o brexitu, a to zejména s ohledem na to, že brexit se nyní jeví úplně jinak než v kampani jeho zastánců před třemi lety,“ vzkázali europoslanci. Ti také uvedli, že by změnu názoru Britů ohledně dalšího setrvání v bloku „vřele uvítali“ a slíbili, že by pak rádi spolupracovali na potřebných reformách EU.

„Žádáme vás, abyste si odchod z unie rozmysleli v zájmu další generace mladých lidí, Britů i Evropanů, kteří jinak přijdou o příležitost žít, mít se rádi a pracovat spolu. Brexit oslabí nás všechny,“ stojí dále v dopise.

Z význačných členů europarlamentu svůj podpis připojili například předseda frakce socialistů a demokratů Udo Bullmann, šéf frakce Zelených Philippe Lamberts nebo německý křesťanský demokrat Elmar Brok.

Parlament návrh nejspíš odmítne

Britští voliči rozhodli o vystoupení své země z EU v referendu v roce 2016. Od té doby tamní vláda s Bruselem vyjednávala dohodu o podmínkách odchodu, který by se měl uskutečnit letos 29. března. Dohoda, kterou schválily členské státy unie i britská vláda, ale zatím nezískala potřebný souhlas britského parlamentu.

Ten by o ní měl hlasovat už v úterý, očekává se však, že ji neschválí. Pokud se tak skutečně stane, není jasné, co bude dál. Jednou z možností je, že Británie odejde z EU neuspořádaně bez platné rozvodové dohody, další variantou je odklad termínu brexitu.

tryskomys ( 29. června 2019 06:14 )

Jejich budoucí ministerský předseda to rozštípne,hlavně ha,ha,když jím bude ten oh,,,,,Johnson ,ten už přece dopředu vyhro­žuje,­nevy­dáním­smlu­vených peněz,pokud opět neotevřou znova smluovu o brexitu,únavné už i pro evropany.....

gabreta ( 13. ledna 2019 11:39 )

Europoslanci mají obavy, že Anglie je první a další budou následovat! Prachy jsou prachy a kde jinde vydělte takovej balík bez práce, než v Europarlamentu! Že Těličko, Štětináči a další politické, prodejné zrůdy!!!

lump ( 13. ledna 2019 10:36 )

Ty jsi vůl 😆 plno Britů už ví vystoupení z EU je chyba i když byli prvně pro odchod

Taurus70 ( 13. ledna 2019 10:26 )

Bodejd by nepsali vzdyt jim jde nemakacenkum o koryta,citi ze se jim ten zidobolsevicky bordel rozpada pod rukama😂😂😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud