6 dětí ze Sýrie má právo žít v Belgii, rozhodl soud. Vládě hrozí za nepřijetí pokuty

Autor: ČTK - 
27. prosince 2018
12:31

Belgický soud ve středu nařídil vládním úřadům, aby zajistily návrat šesti dětí belgických matek, které jsou v současnosti v jednom ze syrských uprchlických táborů. Potomci rodičů, kteří se do Sýrie vydali bojovat v řadách islamistických radikálů, mají podle soudu právo žít v Belgii, uvedla agentura AFP. Belgické úřady dosud výzvy k organizaci návratu řady dětí s podobným osudem odmítaly.

Šestice dětí, z nichž žádnému není více než šest let, žije s matkami v táboře na severovýchodě Sýrie, který je pod dohledem kurdských bojovníků. Bruselský prvoinstanční soud rozhodl, že úřady musí podniknout „všechna nezbytná a možná opatření“ k jejich návratu.

Soud dal vládě 40 dní, aby začala ve věci jednat, poté bude čelit pokutě ve výši 5000 eur (téměř 130 tisíc korun) za každý den a každé dítě. Na soud se obrátily samy dvě matky, kterým se nelíbila neaktivita belgických úřadů. Zástupci lidskoprávních organizací soudní verdikt přivítali.

Video Zpověď syrské lékařky: Asad mi zavraždil tchána, je to psychopat - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Podle čestného předsedy belgické Ligy lidských práv Alexise Deswaefa dává šanci na návrat do země i dalším dětem ze syrských táborů. Nevládní organizace odhadují, že v zemi zničené válečným konfliktem může být drženo v táborech na 160 dětí belgických rodičů. Belgické úřady vyčíslily, že v posledních pěti letech odešlo do Sýrie více než 400 Belgičanů s cílem připojit se ke skupinám jako Islámský stát či Al-Káida.

Video Z trosek domu v syrské Ghútě vytáhli živou holčičku. - Twitter

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

marmat ( 27. prosince 2018 14:50 )

OK....Velmi náročný rébus pro čtenáře a ti s trochu bujnou fantazií se vzpamatují až na Silvestra !!! I tak může vypadat solidarita a "kvóty" !!! Slučování rodin bude zde také raritní !!!

PPP150W ( 27. prosince 2018 13:41 )

Shrnuto, podtrženo. Matky teroristky vyžadují po státu, aby se postaral o jejich děti, po dobu, co ony budou spolupracovat s teroristickou organizací. Teď už jen chybí, aby byly děti po návratu svých rodičů z teroristických misí, kde řežou hlavy jiným dětem, těmto zrůdám navráceny, aby je mohli řádně dovychovat v duchu radikálního islámu a mohly tak nadále jít ve šlépějích svých rodičů a úspěšně zabíjet ty, kteří jim umožnili žít. To je zvrácenost.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud