Havaj bojuje s přemnoženým jedovatým hadem. Škrtičů si dovezou víc, aby na nich trénovali psy

Autor: ČTK, for - 
17. prosince 2018
06:40

Havajské úřady se rozhodly dovézt čtyři exempláře nebezpečného jedovatého škrtiče bojgy hnědé, aby zabránily jejich rozšíření na ostrovech. Stromový had způsobil ve druhé polovině minulého století ekologickou katastrofu na jiném tichomořském ostrově Guam, kde se rozšířil a prakticky vyhladil veškerou ptačí populaci. Na Havaji mají dovezené bojgy posloužit k výcviku vyhledávacích psů.

Mluvčí ministerstva zemědělství Jonathan Ho novinářům řekl, že dovezeni budou čtyři sterilizovaní samci s voperovanou rádiovou vysílačkou. K jejich vyhledávání bude podle informace serveru West Hawaii Today cvičena smečka teriérů ve speciálním výcvikovém programu.

Na Havajských ostrovech původně nikdy hadi nebyli, zatím poslední byl odchycen před dvaceti lety. Místní úřady se obávají, že plazi mohou být dovezeni na obchodních lodích nebo v nákladních letadlech, přestože procházejí pečlivou veterinární kontrolou.

Podobnou cestou se bojgy dostaly i na Guam, kde se přemnožily a dodnes se jejich invazi nedaří zvládnout. K jejich vyhubení se užívají letecky shazované mrtvoly myší napuštěné paracetamolem, který je pro hady smrtelně jedovatý.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud