Hurikán se řítí na Havaj. Hrozí průtrže mračen a povodně, lidé si dělají zásoby

Autor: ČTK, nkov - 
22. srpna 2018
12:54

K Havajským ostrovům míří hurikán Lane, který doprovází vítr o rychlosti 260 kilometrů v hodině. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) zařadilo Lane do páté, tedy nejsilnější kategorie. Naposledy takto silný hurikán potrápil Havaj v roce 1994.

Varování před hurikánem prozatím platí pro Velký ostrov, který je největší z Havajských ostrovů. K jeho břehům se Lane přiblíží ve čtvrtek. Podle propočtů NHC bude Lane postupně ztrácet na své intenzitě a vítr zeslábne na 170 kilometrů v hodině.

Model postupu hurikánu na webu NHC předpokládá, že Lane bude postupovat podél souostroví. Není ale vyloučeno, že vstoupí nad ostrovy Kauai a Niihau, ke kterým se přiblíží v pátek.

Meteorologové varovali obyvatele Havaje před silnými poryvy větru a před silnými lijáky, které by mohly přinést okolo 25 centimetrů srážek, místy až 50 centimetrů. To by mohlo v oblasti vyvolat bleskové povodně.

Video  Takhle řádil hurikán Irma!  - NASA

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud