Neděle 28. listopadu 2021
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Clinton, Merkelová či princ Charles se loučili s Bushem. Trump vynechal smuteční projev

Autor: ČTK, AKu - 
5. prosince 2018
18:05

Spojené státy ve středu státním smutečním obřadem ve washingtonské Národní katedrále uctily památku George Bushe staršího, který zemřel minulý týden ve věku 94 let. Piety se zúčastnili americký prezident Donald Trump i jeho demokratičtí předchůdci Barack Obama, Bill Clinton a Jimmy Carter. Bushe, který bude ve čtvrtek uložen do rodinného hrobu v Texasu, si dnes státním smutkem připomínají celé Spojené státy.

Obřadu v katedrále předcházela krátká pieta před budovou Kapitolu, sídlem Kongresu USA. V rotundě Kapitolu byla rakev vystavena od pondělí do středy. Po pietě se smuteční kolona od Kapitolu vydala po Pensylvánské třídě kolem Bílého domu k Národní katedrále, která je zasvěcena svatým Petrovi a Pavlovi. Cestu, po které kolona jela, lemovaly tisíce truchlících Američanů.

Trump s chotí Melanií v katedrále seděli ve stejné řadě s bývalými prezidenty Obamou, Clintonem a Carterem, které rovněž doprovodily manželky včetně Hillary Clintonové. Ta s Trumpem před dvěma lety prohrála v prezidentských volbách. Americká média setkání Trumpa s jeho předchůdci označují jako výjimečné, neboť současný šéf Bílého domu s nimi i s rodinou Bushových má napjaté vztahy.

Na hlavní smuteční obřad v Národní katedrále, kam již dorazili mimo jiné někdejší američtí prezidenti Barack Obama, Bill Clinton a Jimmy Carter (5. 12. 2018). Na hlavní smuteční obřad v Národní katedrále, kam již dorazili mimo jiné někdejší američtí prezidenti Barack Obama, Bill Clinton a Jimmy Carter (5. 12. 2018). | Reuters

Jako poslední do katedrály přišel George Bush mladší, nejstarší syn zesnulého exprezidenta a rovněž bývalá hlava státu. Bush mladší s manželkou Laurou doprovázel smuteční kolonu a po příchodu do katedrály se s Trumpem a bývalými prezidenty krátce přivítal.

Bush také během podání ruky předal malý předmět Obamově ženě Michelle. Podle CNN je možné, že to byly pastilky proti kašli. Ty totiž podobným způsobem podal Michelle na zářijovém pohřbu Johna McCaina. Média tehdy Bushovo gesto hodnotila jako ukázku vřelosti mezi oběma exprezidentskými rodinami, které zastávají jiné politické smýšlení.

Zásadový, čestný a statečný, vzpomínali státníci

Jako první o Bushovi starším promluvil ke smutečním hostům Jon Meacham, který se věnuje prezidentské historii. Poznamenal, že po Bushově skonu již USA nemají prezidenta, který dříve bojoval ve válce. V této souvislosti připomněl, jak byl při útoku na Čičidžimu v roce 1944 zasažen Bushův letoun, ale Bush i přes to dokázal svrhnout bomby na cíl a teprve pak vyskočit padákem.

Následně promluvil bývalý kanadský premiér Brian Mulroney, který řekl, že Spojené státy neměly statečnějšího a čestnějšího prezidenta, než byl George Bush starší. Někdejší republikánský senátor Alan Simpson, který u řečnického pultu Mulroneyho vystřídal, vzpomenul na Bushův postoj k rozhodování o těžkých a zásadních záležitostech, kdy měl na paměti zemi a ne sebe.

 

George Bush mladší, který vzpomínkové projevy uzavřel, prohlásil, že jeho otec se narodil jen se dvěma postoji. „Žít na plný plyn, spát až poté,“ řekl Bush. „Naučil mě, co je to být prezidentem, který občanům této země slouží s morální zásadovostí, odvahou a s láskou v srdci,“ řekl. Dodal, že až o jeho otci budou historikové psát, budou ho označovat za velkého prezidenta. V závěru uvedl, že hoře rodiny nad ztrátou otce mírní vědomí, že nyní objímá svou dceru Robin, která zemřela v dětském věku, a za ruku drží letos zesnulou manželku Barbaru.

Trump ocenil Bushe pouze na Twitteru

Trump žádný projev naplánován neměl. Před obřadem ale na twitteru napsal, že dnešek není pohřbem, ale oslavou skvělého člověka, kterým Bush starší byl.

Smutečního obřadu v katedrále se zúčastnili vedle amerických činitelů také pozvaní zahraniční hodnostáři. Pozvání přijali například jordánský král Abdalláh II., britský princ Charles, německá kancléřka Angela Merkelová, polský prezident Andrzej Duda či jeho předchůdce a bývalý vůdce polské protikomunistické opozice Lech Walesa. Českou republiku zastupoval předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Rakev s Bushovými pozůstatky se nyní letecky vrátí zpět do Houstonu, kde se ve čtvrtek uskuteční další smuteční obřad. Poté se Bush vydá na poslední cestu do texaského města College Station, kde bude ještě téhož dne uložen do hrobu po boku ženy Barbary a jejich dcery Robin. Rodinná hrobka je na pozemku Bushovy prezidentské knihovny v kampusu vysoké školy A&M University.

Bushovu památku dnes uctila také Rada bezpečnosti OSN. Prezident afrického státu Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara, jehož země 15člennému vrcholnému orgánu OSN předsedá, na úvod zasedání požádal o minutu ticha za zesnulého Bushe.

Zobrazit celou diskusi
Další videa