Rabování a strach turistů, trpí obchody i hotely: Tvrdé dopady protestů ve Francii

Autor: ČTK - 
3. 12. 2018
18:43

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum v jejich důsledku zaznamenali například maloobchodníci, hotely či restaurace. Uvedl to dnes francouzský ministr financí Bruno Le Maire po setkání s podnikatelskými sdruženími. A snímky z ulic (nejen) Paříže mu dávají za pravdu.

„Dopady jsou tvrdé a pokračují,“ prohlásil ministr. Například maloobchodníci podle něj během protestů utrpěli pokles tržeb o 20 až 40 procent a hotely zaznamenaly pokles rezervací o 15 až 25 procent.

Ministerstvo financí nicméně zatím nebylo schopno upřesnit, jak výrazný dopad by protesty mohly mít na hrubý domácí produkt (HDP) Francie.

Rabování a milionové škody

Víkendové nepokoje v Paříži způsobily mnoha turistům šok. Někteří turisté se dokonce rozhodli pro zkrácení svého pobytu. V obchodech na známé pařížské třídě Champs-Élysées byly rozbity výlohy a některé další prodejny byly vyrabovány, upozorňuje agentura Reuters.

Značná škoda vznikla i na městském mobiliáři, starostka Paříže Anne Hidalgová ji dnes předběžně odhadla na tři až čtyři miliony eur (78 až 104 milionů Kč). Poničen byl i slavný Vítězný oblouk. Ředitel centra pro národní památky Philippe Bélaval uvedl, že škody na památce činí „několik stovek tisíc, možná i milion eur“.

Hnutí žlutých vest organizuje od 17. listopadu protesty vyvolané původně plánem dalšího zvýšení daně z pohonných hmot. Hnutí má velkou podporu Francouzů a protesty jsou chápány v širším smyslu jako protesty proti rostoucím životním nákladům.

Francouzi od 17. listopadu protestovali v sobotu už potřetí v rámci hnutí takzvaných žlutých vest nejen kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, ale proti růstu životních nákladů obecně. K sobotním akcím se připojilo v celé zemi na 75.000 lidí.Francouzi od 17. listopadu protestovali v sobotu už potřetí v rámci hnutí takzvaných žlutých vest nejen kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, ale proti růstu životních nákladů obecně. K sobotním akcím se připojilo v celé zemi na 75.000 lidí. | ČTK

O víkendu tyto protesty provázela nezvyklá míra násilí, k demonstrujícím se připojili i členové krajní levice a pravice.

Podle analytiků společnosti Berenberg protesty zřejmě způsobí újmu prodejcům luxusního zboží, kteří jsou silně závislí na turistech navštěvujících Paříž během vánoční sezony.

Obavy hoteliérů a stížnosti klientů

Francouzská federace maloobchodu (FCD) označila začátek letošní vánoční nákupní sezony za slabý a předpověděla přesun kupujících z kamenných prodejen do internetových obchodů. Francouzský internetový prodejce CDiscount, který je divizí maloobchodního řetězce Casino, registruje na svých stránkách rekordní návštěvnost, což zčásti připisuje „demonstracím či blokádám pořádaným před některými prodejnami“.

Francouzské sdružení hoteliérů UMIH uvedlo, že některé pařížské hotely čelí rozsáhlému rušení rezervací. „Volá nám mnoho znepokojených klientů,“ upozornil Carlos Conesa z pětihvězdičkového hotelu Napoleon.

Při protestech „žlutých vest“ ve Francii byl poškozen i pařížský Vítězný oblouk.Při protestech „žlutých vest“ ve Francii byl poškozen i pařížský Vítězný oblouk. | Reuters

Protesty způsobily potíže také v dalších odvětvích. Ropná společnost Total uvedla, že desítkám jejích čerpacích stanic došly kvůli blokádám skladišť pohonné hmoty. Automobilka Peugeot byla v důsledku protestů nucena na půl dne přerušit výrobu ve své továrně na východě Francie, napsala agentura Reuters.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Taurus70 ( 4. prosince 2018 06:26 )

Ted se na to divam na internetu,zvlastni ze v nasich mediich jsou pouze kuse zpravy nebo vubec zadne,vypada to tam jako ve valce a rozhodne to neno pouze 6000 lidi jak jsem vecer slysel na CT,proste budete lhat porad,nedivim se ze se lide od ni odvraci😠😠

wp2t ( 3. prosince 2018 21:24 )

Tak jestlipak je to jako u sousedů v Německu, že prý údajně veškeré násilnosti při demonstracích provádí "nasazení" profesionální demonstranti z řad nějaké té místní Antify, kterou tak prý údajně obdivují naši místní Piráti a dokonce se prý údajně zúčastňují jejich akcí. Například prý údajně hajlující hajzlík na demonstraci v Chemnitzu, kvůli kterému byli prý údajně všichni demonstranti proti násilí migrantů označeni za nácky, byl prý údajně identifikován jako přívrženec Antify 27-letý André H. A ten také prý údajně jediný dostal podmínku(papíry na hlavu). Ostatní co se nechali zlákat to prý údajně odnesli daleko hůře.

Zobrazit celou diskusi
Další videa