Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 17°C

Saúdský princ kritizuje CIA: Od vraždy novináře do královské rodiny stopa nevede

Autor: ČTK, peb - 
24. listopadu 2018
16:45

Vysoce postavený saúdský princ zpochybnil údajné zjištění americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), že objednavatel vraždy novináře Džamála Chášukdžího byl přímo korunní princ Muhammad bin Salmán. O závěrech vyšetřování CIA informoval list The Washington Post, pro který Chášukdží pracoval. Podle prince Turkího Fajsala americkou Ústřední zpravodajskou službu nelze považovat za agenturu, která může dospět k věrohodným závěrům, napsala agentura Reuters.

CIA nedodržuje nejvyšší standard, pokud jde o správnost při posuzování určitých situací. Příkladů je velké množství, řekl princ Turkí Fajsal, který byl v minulosti šéfem saúdskoarabské tajné služby a velvyslancem Rijádu ve Washingtonu. Konkrétně zmínil zjištění CIA před invazí v roce 2003, že Irák má k dispozici chemické zbraně. Dva roky na to totiž CIA potvrdila, že v zemi nenalezla žádné zbraně hromadného ničení.

„To bylo to nejvíc do očí bijící nepřesné a nesprávné posouzení situace, které vedlo k rozsáhlé válce s tisíci mrtvými,“ uvedl saúdský princ s tím, že nechápe, že ještě CIA ve Spojených státech nesoudí. „To je má odpověď na jejich zhodnocení toho, kdo je vinen a kdo ne a kdo to na konzulátu v Istanbulu udělal,“ dodal.

Chášukdží byl brutálním způsobem zabit na konzulátu v Istanbulu 2. října. Saúdská Arábie vraždu přiznala se zpožděním, původně ji popírala. Dodnes se nenašlo tělo a Rijád odmítl jakýkoli podíl korunního prince Muhammada bin Salmána. Vražda vyvolala mezinárodní skandál a napětí ve vztazích mezi Rijádem a Ankarou i západními zeměmi včetně USA.

PPP150W ( 24. listopadu 2018 17:59 )

tomiku, měl byste si trochu ujasnit, jaký rozdíl je mezi novináři a zpravodajskou službou. Pak byste možná neplácal nesmysly, kterým se ještě řehtáte.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa