Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Dívku (†14) kvůli menstruaci vyhnali z domova spát do chatrče. Zabila ji bouře

Autor: Mii - 
23. listopadu 2018
00:00

Smutek se v posledních dnech nese indickým státem Tamilnádu. Dívku (†14) z jedné z místních obcí zabil tropický cyklon Gaja, když spala ve staré zchátralé chatě. Rodina ji poslala pryč z domu, protože právě menstruovala, což je v některých indických oblastech považováno za nečisté. Zbytek rodiny cyklon přežil, byl před ním lépe chráněn, uvedla televize BBC.

Neštěstí se přihodilo 16. listopadu, když se státem Tamilnádu proháněla nejhorší fáze cyklonu Gaja. Ten po celé oblasti způsobil škody za tisíce dolarů, vyvrátil 100 tisíc stromů, 30 tisíc sloupů elektrického vedení, 85 tisíc lidí připravil o dodávky pitné vody a 46 lidí zabil.

Jednou z obětí byla i 14letá dívka S Vijayalakshmi. Byť venku panovala tropická bouře, rodina ji poslala spát do staré chaty vedle svého domu, protože právě menstruovala. Menstruace je na indickém venkově tabu a ženy jsou považovány za nečisté, když ji mají. Často jsou během jejího trvání odděleny od své rodiny.

S Vijayalashmi musela „své dny“ prožívat oddělená od zbytku svého příbuzenstva, které mezitím bydlelo v domě. Když proto přišel cyklon a vyvrátil v okolí několik kokosových stromů, rodina přežila, byla lépe chráněna. Dívka ale ne – jeden ze stromu spadl na chatu, která se pod náporem zřítila a dívku usmrtila.

Ani blížící se bouře rodinu neobměkčila

S Visalashi, babička dívky, televizi BBC popisovala, že svou vnučku chtěla zachránit. Kokosový strom byl ale tak ohromný, že přístup zcela zaklínil. Dívčini rodiče podle ní věděli, že bouře se blíží, svou dceru ale nestihli přesunout, protože centrum vesnice se nacházelo moc daleko. Vzít ji během menstruace domů pak nepřipadalo v úvahu.

„Jsme z toho zdrceni. Když jsme viděli ten strom, ztratili jsme naději. Počkali jsme, až nám pomohou ostatní vesničané, a pak jsme ji vytáhli z té chaty,“ hlesla babička dívky. Rychle ji převezli do nemocnice, ale doktor prohlásil, že zemřela již před několika hodinami.

Podle místní aktivistky Veeraseny je podobná praktika segregování žen kvůli menstruaci v Indii častá. Netýká se jen chudých rodin, ale i těch z vyšších sociálních vrstev. Ženy během těchto dnů zpravidla musí spát v jiném domě než zbytek rodiny. Jediná místa, kde se od zvyku opouští, jsou velká města. Podle aktivistky už se ale i vesnice, ve které k neštěstí došlo, pomalu ptá: Má to vůbec cenu?

Další videa
Články odjinud