Bílý dům couvá: „Nechtěný“ reportér má zpátky akreditaci, CNN stahuje žalobu

Autor: base, ČTK - 
20. 11. 2018
13:41

Bílý dům v pondělí nečekaně upustil od záměru blokovat přístup zpravodaje televize CNN Jima Acosty na tiskové konference prezidenta Donalda Trumpa a stanice v reakci stáhla žalobu. Mluvčí prezidenta zároveň zveřejnila požadavky na chování novinářů v sídle hlavy státu s tím, že narušitelé nebudou mít do Bílého domu přístup.

Acosta přišel o novinářskou akreditaci počátkem měsíce, kdy se na tiskovce s Trumpem dožadoval práva na navazující otázku a přetahoval se krátce s asistentkou o mikrofon. Prezident ho označil za „příšerného člověka“, za něhož by se CNN měla stydět. Krátce nato mluvčí Sarah Sandersová oznámila, že Acosta přišel o akreditaci a do Bílého domu nesmí.

Stanice CNN podala na toto rozhodnutí žalobu a soud v předběžném opatření rozhodl, že prezidentská kancelář musí až do řádného líčení Acostovi akreditaci vrátit. Bílý dům reagoval prohlášením, že jakmile platnost předběžného opatření vyprší, zpravodaj o svá práva znovu přijde.

Incident, který vyvolal bouřlivé stížnosti amerických médií na chování Bílého domu, ale nakonec skončil smírem. Sandersová dopisem Acostu informovala, že Bílý dům od jeho postihu upustil. CNN krátce nato svou žalobu na prezidentskou kancelář stáhla.

„Komunikace Bílého domu s novináři je a měla by být záležitostí přirozené vzájemné vstřícnosti,“ napsala Sandersová Acostovi. „Prezident Trump je rozhodným stoupencem prvního ústavního dodatku (o svobodě slova) a podle toho se k novinářům chová. Byla by velká škoda, kdybychom místo vstřícnosti a důvěry v profesionalitu novinářů v Bílém domě museli zavést dlouhý a podrobný kodex chování,“ uvedla mluvčí.

Jak v úterý upozornila agentura DPA, prezidentská kancelář nakonec přece jen podobný kodex vydala. Uvádí se v něm, že novináři na tiskových konferencích s prezidentem smějí položit otázku jen v případě, že budou vyzváni. Bude na prezidentovi či pracovnících Bílého domu, zda novináři povolí navazující otázku. Po položení dotazu musí tazatel vrátit mikrofon asistentům. Narušitel podle těchto regulí přijde o akreditaci.

Tiskovky s Trumpem bývají občas hlučné a novináři podle desetiletí zavedeného zvyku pokládali dosud běžně hlavě státu navazující otázky bez předchozího povolení. Pravidelně na tiskových konferencích či při jakékoli jiné příležitosti reportéři na prezidenta otázky vykřikovali, aniž by byli tázáni. Prezidenti podle okolností na některé dotazy odpovídali, jiné ignorovali.

Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA) nová pravidla odmítlo a dalo najevo, že se jimi nehodlá řídit. „Od doby, kdy Bílý dům pořádal tiskové konference, zpravodajové vždy pokládali navazující otázky. Očekáváme, že tato tradice bude pokračovat, protože svobodná a nezávislá média jsou nezbytná pro prospěch této země,“ uvedlo v prohlášení WHCA.

Někteří novináři, napsala v úterý agentura AP, mají k Acostově chování výhrady. Vyčítají mu, že v Bílém domě místo pokládání otázek prezentuje politická prohlášení. Televize CNN, pro niž pracuje, patří v USA k hlavním kritikům Trumpa a vysloužila si za to několikrát prezidentské pokárání jako „nepřítel lidu“ a zdroj falešných zpráv.

Video  Co to mele? Trump řečnil, mladík nevěřil vlastním uším. Po grimasách ho vyvedli ze záběru a stal se hitem.  - Reuters, Blesk Zprávy

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa