Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 19°C

Velká UFO záhada: Byla to sonda mimozemšťanů? Vědci se přou o „posla“ z jiné galaxie

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
9. listopadu 2018
18:15

Otázka, zda jsme ve vesmíru sami, je tématem mnoha diskuzí. Tu poslední vyvovali astronomové z Harvardu, kteří debatují o podivném objektu, jenž proletěl v bezprostřední blízkosti Země. Podle nich by se mohlo jednat o mimozemskou sondu. „Nikdy jsme nic podobného neviděli,“ řekl o zvláštním úkazu pojmenovaném Oumuamua harvardský atronom Avi Loeb v rozhovoru pro stanici BBC.

Možné sondě experti přezdívají Oumuamua a spousta z nich je toho nározu, že šlo o „pozorovací a výzkumný let“. „Je to první interstelární objekt, který se objevil tak blízko Zemi,“ prohlásil Loeb. „Současně je to první těleso z prostoru mimo sluneční soustavu, které vstoupilo do naší galaxie,“ dodal vědec.

„Co je opravdu zvláštní, je to, že Oumuamua nevypadá jako nic, s čím jsme se dosud setkali. Má podivný, úzký válcovitý tvar – jako cigareta. Nemáme k dispozici ani přesný snímek. To, co vidíme, je v odrazech slunečního světla,“ popsal vědec. „Asi nejzajímavější je jeho trajektorie, která svědčí o tom, že ho něco pohání,“ uvedl Loeb.

Posel z jiné galaxie

Astronomové těleso zaznamenali v loňském roce a pojmenovali ho 1I/2017 U1, nebo také Oumuamua, což je havajský termín pro posla.

Těleso 14. října minulo Zemi ve vzdálenosti kolem 24 milionů kilometrů (přibližně šedesátinásobek vzdálenosti Země od Měsíce). „Desítky let jsme si mysleli, že takovéto objekty z jiného světa se mohou vyskytovat poblíž naší sluneční soustavy, a nyní máme poprvé jasný důkaz, že existují,“ uvedl před časem Thomas Zurbuchen z NASA a dodal: „Tento objev otvírá nové možnosti studia utváření slunečních soustav mimo tu naši.“ 

Astronomové loni v listopadu potvrdili, že záhadné vesmírné těleso, které v říjnu 2017 proletělo kolem Slunce, skutečně pochází z jiné sluneční soustavy. K tomuto závěru dospěli po analýze oběžné dráhy objektu, které téměř s jistotou nemůže být dosaženo v naší sluneční soustavě.

Podle expertů putovala Oumuamua Mléčnou dráhou stamiliony let, než se nakrátko dostala do naší sluneční soustavy. Těleso objevil 19. října teleskop Pan-STARRS 1 na Havaji při pátrání po tělesech v blízkosti Země, jež provádí pro americký NASA. Vědce přitom upoutala neobvyklá hyperbolická letová dráha tohoto tělesa, které je tvarem přirovnáváno k doutníku nebo hasicímu přístroji. Následně těleso začaly sledovat i další teleskopy ze Země.

400 metrů dlouhá Oumuamua

Ve své analýze vědci uvedli, že Oumuamua je docela podobná některým asteroidům naší sluneční soustavy. To je důležité, protože to naznačuje, že složení planet, jako jsou ty naše, by mohlo být typické i pro jiná místa naší galaxie.

Na analýze tělesa pracovaly dvě nezávislé skupiny astronomů. První skupina, pod vedením Karen Meechové z Havajské univerzity, zjistila, že Oumuamua měří na délku asi 400 metrů, šířka představuje přibližně desetinu délky.

Těleso, které je svým tvarem podle astronomů velmi neobvyklé, se otáčí kolem vlastní osy, přičemž jedno otočení trvá 7,3 hodiny. Nově objevené těleso má načervenalou barvu, což podle Meechové může naznačovat, že obsahuje organické látky bohaté na uhlík. Lidskému oku by se ale těleso jevilo pravděpodobně tmavě hnědé.

Mezihvězdní návštěvníci v naší soustavě

Druhá skupina astronomů vedená Davidem Jewittem z Kalifornské univerzity v Los Angeles se zase snažila odhadnout, kolik mezihvězdných návštěvníků jako Oumuamua se může v naší sluneční soustavě pohybovat. Jejich závěr byl překvapivý - podle nich jde odhadem o dalších 10 000 těles. Tyto objekty ale zatím nebyly odhaleny.

Vědci uvedli, že každý z těchto mezihvězdných návštěvníků naší sluneční soustavou pouze prolétá. Trvá jim přitom asi deset let, než překonají naši sluneční soustavu a zmizí zpět v mezihvězdném prostoru.  Podle dřívějších vyjádření astronomů Oumuamua přiletěla ze směru od souhvězdí Lyry a z naší soustavy zamířila k souhvězdí Pegase.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

djaba ( 9. listopadu 2018 19:01 )

Pravda , letí rychle .Přesto by případní mimozemšťané dostali informace za několik tisíc let .

milan1959 ( 9. listopadu 2018 18:53 )

Co nebo spíš kolik bereš ***e ?

Zobrazit celou diskusi