Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Záhada bermudského trojúhelníku vyřešena? Vědci zjistili, co je za nehodami

Autor: Mii - 
2. srpna 2018
21:20

Desítky let stará záhada se možná blíží ke konci. Experti ze Southamptonské univerzity tvrdí, že zjistili, co způsobuje podivné nehody v tzv. bermudském trojúhelníku. Nestojí za tím ani nadpřirozené síly, ani UFO, ani tajné vládní organizace. Časté nehody má na svědomí určitý typ vln, který se podle nich v oblasti tvoří.

Jako bermudský trojúhelník je označována oblast ležící mezi jižním cípem Floridy, Portorikem a Bermudami na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku. Sahá tak až do Sargasového moře a protéká jím Golfský proud.

S oblastí se hlavně mezi příznivci záhad pojí řada legend, podle kterých zde z nevysvětlitelných důvodů dochází k častému mizení lodí a letadel. Často zde také mají být nacházena prázdná plavidla bez logického důvodu pro jejich opuštění.

Oficiální statistiky, které by toto tvrzení potvrzovaly, neexistují. Přesto se experti dlouhé roky snažili zjistit, jestli na legendách není zrnko pravdy. A podle vědců ze Southamptonské univerzity je. V bermudském trojúhelníku má docházet k jevu, který nehody způsobovat může – speciálním vlnám.

Až 30 metrů vysoká „monstra“

Vědci výsledky svého zkoumání prezentovali v dokumentu The Bermuda Triangle Enigma, který se objevil na britské televizní stanici Channel 5. Aby zjistili, jaké podmínky v oblasti panují, vytvořili simulaci tamního počasí. Výsledkem bylo zjištění, že mezi Floridou, Portorikem a Bermudami je vhodné podnebí po tvorbu tzv. rogue waves.

Jde o velice vysoké a agresivní vlny, které meteorologové poprvé pozorovali v roce 1997 na jižním pobřeží Afriky. Jejich výskyt je nepředvídatelný, mohou dosahovat až 30 metrů a v historii jsou zaznamenané případy, kdy se zasloužily o potopení i velkých plavidel.

Právě na velkém plavidlu vědci testovali, jestli by taková vlna skutečně mohla napáchat škody, které jsou oblasti přisuzovány. Jako zmizení americké nákladní lodi USS Cyclops s 309 lidmi na palubě z roku 1918. Podle amerického námořnictva šlo o největší ztrátu lidských životů na moři, která nebyla způsobena bitvou.

Jedna ze zmizelých lodí v bermudském trojúhelníku – Americká nákladní loď Cyclops s 309 muži na palubě Jedna ze zmizelých lodí v bermudském trojúhelníku – Americká nákladní loď Cyclops s 309 muži na palubě | Archiv ABC

Vědci postavili model USS Cyclops a vystavili ho simulaci vlny, podobné té, která se může v trojúhelníku vyskytnout. Vlna s přehledem vyhrála.

Vlna loď přetne napůl

Podle oceánografa Simona Boxalla přispívá k tvorbě vln v bermudském trojúhelníku fakt, že jde o trojúhelník. Ze všech tří cípů mohou přijít bouře, které když se srazí, vytvoří naprosto ideální podmínky pro tvorbu agresivních vodních útvarů.

„Může přijít bouře z jihu a ze severu. Když se k nim dostane ještě jedna z Floridy, může dojít k formaci potenciálně smrtících agresivních vln,“ vysvětloval oceánograf v dokumentu.

„Jsou vysoké, strmé a pomohu přesahovat až 30 metrů. Čím větší jsou, tím větší škody napáchat můžou. Jakmile taková vlna narazí do lodě, přetne ji napůl,“ pokračoval. Podle něj se mohla napůl zlomit i USS Cyclops, jejíž zmizení je podle úřadů dodnes záhadou.

Úřady: Bermudský trojúhelník neexistuje

Podle pobřežní stráže USA nic jako bermudský trojúhelník ve smyslu potenciálně hazardní oblasti neexistuje. Všechny nehody, ke kterým zde došlo, byly podle úřadu vyšetřeny a žádná zvláštní příčina u nich shledána nebyla.

Národní oceánská agentura (NOAA) má podobný názor. Podle ní neexistují důkazy, že by v bermudském trojúhelníku statisticky docházelo k většímu počtu nehod a mizení lodí než jinde. „Oceán byl pro lidi odjakživa záhadným místem. Když se vyskytne špatné počasí, může být zároveň velice nebezpečným. To platí na celém světě,“ konstatovala agentura.

kukuku ( 3. srpna 2018 22:14 )

Ráno jsem ti chtěl napsat, že v "uhorkové sezóně" je jinou variantou zprávy, na kterou dochází "českou učitelku na Jadranu sežral žralok". A večer to tu je "Čecha v Egyptě sežral žralok".

žanyn ( 3. srpna 2018 20:50 )

Ale. Bureš už jenom paběrkuje na zbytcích, co mu nechali ti předchozí. A že jich bylo. Václavy počínaje a Zdenky a Jaroslavy konče.....

forrtyn ( 3. srpna 2018 19:15 )

Blesk: Všechny nehody, ke kterým zde došlo, byly podle úřadu vyšetřeny a žádná zvláštní příčina u nich shledána nebyla. ..... Jo?? A co třeba letka č. 5 Avengers z 5. prosince 1945? Tam dodnes nikdo netuší, kam se pět letadel podělo, nenašla se po nich dodnes ani stopa stejně jako po letadle, které se vydalo brzy po zmizení pět letounů hledat. A takových záhad je víc!

naidka ( 3. srpna 2018 13:51 )

Vlny ne, ale obří bouře možná jo.

hayena ( 3. srpna 2018 11:22 )

Vlny smetou i letadlo?

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud