Bitka v parlamentu. Vzduchem létaly pěsti a rasistické urážky, prezident jen přihlížel

Autor: Darina Jíchová - 
7. 11. 2018
11:46

Během zasedání v jihoafrickém parlamentu vznikla rozepře. Pustili se do sebe členové dvou největších opozičních stran. Vzduchem nejdříve létaly rasistické urážky, rychle se k nim ale přidaly i pěsti. Roztržce pobaveně přihlížel jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa. Jednání muselo být na chvíli přerušeno, ochranka rozvášněné poslance vykázala z místnosti, informovala stanice BBC.

Celý incident začali poslanci pravicové Demokratické aliance a jejich oponenti, členové radikální levicové strany Economic Freedom Fighters (EFF). Oponenti se navzájem obvinili z rasismu, do jejich hádky se přidali také poslanci ze strany Agang (Budovat), což vyústilo v bitku.

Bitku poslanců se podařilo natočit:

Nazier Paulsen z EFF přeskočil lavici a vrhl se na Andriese Tlouammu, akci vyvolala Tlouammova rasistická poznámka. Za Paulsena se postavili kolegové ze strany. Členové EFF jsou dobře rozpoznatelní, na znamení své příslušnosti k pracovní třídě do parlamentu chodí v červené barvě.

V minulé vládě se poslanci rvali pravidelně

Roztržky v parlamentu byly velmi časté za vlády bývalého prezidenta Jacoba Zumy. Oproti tomu jednání s Ramaphosou bývají víceméně klidná. „Nikdo z nás nemůže být hrdý na to, k čemu tady dneska došlo. Mysleli jsme, že takové incidenty jsou věcí minulosti,“ komentovala situaci členka parlamentu Thoko Didizaová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa