„Proč ten povyk?“ Saudský princ nechápe, proč svět dělá ze smrti novináře vědu

Autor: AKu - 
22. 10. 2018
09:33

Saudský korunní princ Mohammed bin Salmán byl šokován z odporu, který se vůči Saudské Arábii zvedl po vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Podle Wall Street Jurnal to tvrdí lidé, kteří v nedávné době přišli s princem do styku. Podle některých informací, které se objevily krátce po novinářově zmizení, měl přitom princ o plánované vraždě vědět, a dokonce ji nařídit. Saudové to o víkendu popřeli.

Když začaly přicházet první zprávy o tom, že saudský disident a novinář Džamál Chašakdží byl v budově saudského konzulátu v Istanbulu zavražděn, zůstávaly saudské elity nejprve v klidu. Saudská Arabie představuje jednoho z klíčových spojenců USA na Blízkém východě a dalo se očekávat, že přinejmenším americká vláda bude mít zájem na tom, aby se v zájmu geopolitiky celá aféra raději „zametla pod koberec“.

Situace se ale brzy vymkla kontrole. Mimořádně brutální způsob, jakým se Saudové se svým kritikem údajně vypořádali, vyvolal v západních zemích natolik silný odpor, že jej nebylo možné přejít jen formálním odsouzením. Vrcholní politici i představitelé světových firem začali houfně odříkávat účast na saudském investičním fóru a ze všech stran se začaly ozývat požadavky na objasnění celého případu.

Korunní princ byl z ostré reakce Západu v šoku. Podle lidí, kteří s ním mluvili, nebyl schopen pochopit, že se z Chašukdžího zmizení dělá taková věda. „Proč ten povyk?“ měl se podle Wall Street Journal ještě 10. října ptát Jareda Kushnera, poradce a zetě prezidenta Donalda Trumpa. Zastání se ale tentokrát nedočkal. Kushner spolu s bezpečnostním poradcem Bílého domu Johnem Boltonem měli bin Salmanovi sdělit nepříjemnou zprávu, že bude muset rychle objasnit, jak to s Chašakdžího zmizením bylo doopravdy.

Dokonce i prezident Donald Trump, který se z počátku stavil k případu velmi zdrženlivě, již Saudské Arábii pohrozil „tvrdým trestem“, pokud se prokáže, že je do případu zapletena.

Princovo zmatení se mezitím změnilo ve skutečný hněv. „Byl z té mohutné reakce skutečně v šoku,“ řekla Wall Street Journal osoba blízká královskému dvoru. „Má pocit, že ho Západ zradil. Řekl, že se porozhlédne jinde a že nikdy nezapomene, jak se proti němu lidé obrátili dřív, než byly předloženy důkazy“. Dá se předpokládat, že celá aféra bude mít nakonec mnohem závažnější důsledky na blízkovýchodní politiku, než si kdokoliv z lidí, kteří k Chašakdžího likvidaci skutečně dali rozkaz, dokázal vůbec představit.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 22. října 2018 19:44 )

Podle prava sharia, by mu meli udelat to same...

settt ( 22. října 2018 17:18 )

arabskej podvraťák...s rodokmenem.....tsss

levicove-smegma ( 22. října 2018 14:58 )

Soudruh prezident vypátral a hned nahlásil soudruhu Putinovi, že se ten jed novičok vyráběl u nás. Te´d už víme i to, že to byla zakázka pro ty vrahy najatými na Skripala.

Papanikula ( 22. října 2018 14:56 )

 Hodit do te říše zla atomovou bombu Kdy konečně vyhostíme Saúdské diplomaty, tak jako jsme vyhostili ruské diplomaty kvůli Skripalovi?

horalysa ( 22. října 2018 13:57 )

Já to také nechápu. Vždyť až se k nám nastěhuji, budou stovky a tisíce mrtvých. Tak proč takový povyk pro jednoho mrtvého. Nechápete?? On vám to vysvětlí třeba Piráti s Bartošem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa