Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Tisíce lidí demonstrovaly u českých hranic za toleranci: „Srdce místo štvaní“

Autor: ČTK - 
21. října 2018
19:52

Tisíce lidí dnes vyšly do ulic v Drážďanech hájit demokracii a toleranci. O otevřenost své země světu se podle organizátorů a policie asi 10.000 demonstrantů zasazovalo pod heslem Srdce místo štvaní. Protidemonstraci uspořádali v den, kdy protiimigrační a protiislámské hnutí Pegida slavilo na vlastní akci čtvrté výročí svého vzniku. Jeho stoupenců přišlo podle očitých svědků na samostatnou akci Pegidy výrazně méně, napsala agentura DPA.

Do průvodu demonstrantů pod heslem Srdce místo štvaní, který svolaly různé svazy, odbory a spolky na obranu proti Pegidě, se zařadili i předseda zemské vlády Saska Michael Kretschmer (CDU), její místopředseda Martin Dulig a ministryně hospodářství Eva-Maria Stangeová (oba z SPD). Saský premiér byl potěšen, že na akci přišlo tolik lidí.

„To dodává odvahu, je to důležitý signál,“ řekl Kretschmer. Vyzval zároveň k posílení vzájemného respektu ve společnosti a připomněl ty tisíce lidí, kteří před 29 lety vyšli do ulic prosazovat svobodu názorů a demokracii.

Demonstrace za lidskost

Jeho vicepremiér Dulig vyzval účastníky demonstrace k boji za lidskost a demokracii. Ministryně Stangeová zase poukázala na to, že Pegidu už netvoří jen nespokojení, nýbrž že hnutí přitahuje i stoupence pravice a posiluje je.

Na začátku protestu proti hnutí Pegida se už v poledne sešlo asi 2000 lidí při technopochodu, který prošel čtvrtí Neustadt.

Na demonstraci hnutí Pegida přišlo podle odhadu očitých svědků asi 5000 lidí. Policie nechtěla zatím žádné počty uvést. Potvrdila ale, že se do podvečerních hodin neodehrály žádné podstatnější střety mezi oběma tábory.

kodlisko ( 22. října 2018 03:01 )

Když Německo trpí 70 let führerkomplexem, tak aby ty srdíčka nerozdávali na všechny strany. My jsme ale nerozpoutali 2 nejhorší války v dějinách lidstva, necítím zodpovědnost. Takže nezájem!

CAVESMAN ( 21. října 2018 22:00 )

a což tak vypráskat ty negry a stromové inženýry z množíren až na měsíc.?

carin12 ( 21. října 2018 21:18 )

to je tak opatrně napúsané že ani nevím jestli se tam hodím když jsem proti nezákonné emigraci,,

Zobrazit celou diskusi