Po útoku na volebním mítinku v Afghánistánu je 12 mrtvých. Cílil na kandidátku

13. 10. 2018
19:15

Nejméně 12 lidí v sobotu zemřelo po výbuchu bomby na předvolebním mítinku na severovýchodě Afghánistánu. Dalších více než 30 lidí utrpělo zranění, řekl agentuře Reuters mluvčí policejního šéfa provincie Tachár. Exploze zasáhla akci kandidátky, která se uchází o křeslo v parlamentu ve volbách 20. října.

„Zatím jsme obdrželi zprávy o 12 mrtvých a 32 zraněných,“ řekl Reuters mluvčí. Dodal, že dálkově aktivovaná nálož byla umístěna na motocyklu u místa shromáždění, na kterém měla vystoupit kandidátka Nazífa Júsufa Baková. Ta však ještě na místě nebyla.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podle agentury AP jsou ale v provincii Tachár aktivní ozbrojenci radikálního hnutí Tálibán, kteří se také přihlásili k odpovědnosti za předchozí útoky v oblasti.

Krvavé incidenty před volbami nejsou výjimečné

V rámci dění spojeného s nadcházejícími volbami nejde v Afghánistánu zdaleka o první krvavý incident. V provincii Hílmand na jihu země byl minulý týden společně s dalšími sedmi osobami zabit i jeden z kandidátů a stal se již pátým uchazečem o křeslo v parlamentu, který během kampaně přišel o život. Reuters uvedl, že další dva kandidáti byli uneseni a další čtyři zranili islámští radikálové.

Baková je jednou ze 417 žen, které kandidují v afghánských volbách. To je více než kdy předtím. Kandidáti bez ohledu na pohlaví se v kampani vnímané jako zkouška pro demokratické instituce válkou zničené země musí vypořádat s násilím a také odporem konzervativců. Bombové útoky na předvolební mítinky a úřady mají podle Reuters patrně za cíl voliče odradit od účasti v nadcházejícím hlasování.

Video Čeští vojáci jako žoldnéři? Nechutné, píší to magoři a blázni, říká novinář, který byl v Afghánistánu. - INFO.CZ
1080p 720p 360p

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa