Obří požár muničního skladu na Ukrajině. Exploze vyhnaly z domovů 12 tisíc lidí

10. 10. 2018
12:52

Z areálu muničního skladu ukrajinské armády u města Ičňa se stále ozývají exploze „různé intenzity“, k zásahu je v okolních městech připraveno sedm hasičských vlaků, evakuováno bylo 12.500 lidí. Oznámilo to ve středu ukrajinské ministerstvo obrany ve zprávě o požáru, který v úterý zachvátil jeden z největších vojenských objektů na Ukrajině. Incident, doprovázený sérií mohutných výbuchů, si nevyžádal oběti na životech.

Podle agentury Unian bylo v areálu uskladněno zejména velké množství raket ukrajinské protivzdušné obrany. Hasiči likvidují požáry v okolních lesích, kam dopadá explodující munice. Přímý zásah v ohnisku požáru zatím není možný, záchranáři vyčkávají, dokud exploze neustanou. Připravena je kromě speciálních vlaků tisícovka hasičů, letouny, vrtulníky a hasičské tanky.

Žádní mrtví ani zranění nejsou hlášeni, lékaři v okolních nemocnicích ale museli ošetřit desítky lidí, kteří se přiotrávili dýmem. Jedenáct obcí bylo odpojeno od dodávky plynu, v okruhu 30 kilometrů od muničního skladu byl uzavřen vzdušný prostor.

O příčinách incidentu se zatím jen spekuluje. Zatímco policie označila za hlavní vyšetřovací verzi nedbalost, armáda za nejpravděpodobnější příčinu považuje sabotáž. Kontrarozvědka SBU nevylučuje, že požár byl založen záměrně s cílem skrýt prohřešky při evidenci skladované munice.

Ministerstvo obrany ve středu vydalo příkaz k posílení ostrahy všech muničních skladů na ukrajinském území.

Video Výbuch muničního skladu na Ukrajině v roce 2017: Vláda evakuovala 20 tisíc lidí - Reuters, David Vaníček, Hudební banka
1080p 720p 480p 360p 240p

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa