Australanky si na vložky a tampony vydupaly nulovou daň. Češky platí DPH 21 procent

Autor: peb, ČTK - 
3. října 2018
09:05

Australská vláda po 18 letech podlehla tlaku žen a zruší kontroverzní daň na dámské hygienické potřeby. Tampony a vložky nyní podléhají dani ze zboží a služeb ve výši deseti procent, protože nejsou zařazeny do kategorie nezbytných potřeb, což je podle žen nespravedlivé, protože například kondomy a opalovací krémy jsou od daně osvobozeny. Federální i státní vlády se dnes dohodly, že daň na dámské hygienické potřeby zruší. V ČR se na tyto potřeby uplatňuje standardní sazba.

Proti takzvané tamponové dani se v Austrálii protestuje už od jejího zavedení v roce 2000. V roce 2015 podepsalo petici proti ní přes 90 tisíc lidí.

Vláda se rozhodla daň zrušit, přestože čelila opozici regionálních vlád kvůli předpokládanému poklesu daňových příjmů. Odhaduje se, že změna je přijde na 30 milionů australských dolarů (481 milionů korun).

Daň na dámské hygienické potřeby ve výši 12 procent zrušila v červenci Indie, v Británii tato kategorie stále podléhá pětiprocentní dani, přestože aktivisté požadují, aby byla odstraněna, píše web BBC.

V České republice se na dámské hygienické potřeby a na kondomy vztahuje standardní sazba DPH ve výši 21 procent.

 

illyria ( 3. října 2018 09:59 )

Ať si v Austrálii dělají co chtějí, nicméně do "kategorie nezbytných potřeb" vložky/tampóny nepatří. Používá je cca 1/4 populace (můj odhad, protože muži je nepotřebují a spousta žen používá jiné prostředky)...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud