Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Boháč Musk má problém, podali na něj žalobu za podvod s akciemi. „Jsem poctivec,“ hájí se

Autor: ČTK, pk - 
28. září 2018
18:01

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ve čtvrtek podala žalobu na generálního ředitele výrobce elektromobilů Tesla Elona Muska kvůli jeho prohlášením ohledně možného stažení akcií podniku z burzy. SEC obvinila Muska z podvodu a chce, aby nemohl zastávat vysokou funkci v čele Tesly, ale ani v čele žádné jiné veřejně obchodované firmy, informoval zpravodajský web BBC.

Musk minulý měsíc překvapil finanční trhy, když na svém twitterovém účtu napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Dodal, že má pro svůj záměr zajištěno financování a za každou akcii podniku by nabídl 420 dolarů (9300 Kč). Později však uvedl, že s potenciálními investory stále jedná a že žádná dohoda zatím uzavřena nebyla. Musk má na Twitteru 22 milionů přívrženců.

Regulátoři Muskův výrok o převzetí Tesly a stažení akcií označili za „nepravdivý a zavádějící“. Zdůraznili přitom, že vedl k chaosu na burze a poškodil investory. Žádají, aby Musk dostal pokutu a zároveň aby nemohl stát v čele veřejně obchodovatelné společnosti, včetně Tesly. To je velmi nezvyklý požadavek ze strany SEC v případě šéfa tak známé firmy, píše agentura Reuters.

SEC v žalobě rovněž upozornila, že Musk stanovil 420 dolarů jako cenu, která znamenala 20procentní zisk ze závěrečné ceny akcií ten den, a také proto, že toto číslo slangově odkazuje na marihuanu. Žaloba cituje e-maily a textové zprávy mezi Muskem a výkonnými představiteli Tesly a cituje Muska, který řekl, že jeho přítelkyně to bude považovat za zábavné.

Poctivost je nejdůležitější hodnota v mém životě, brání se Musk

Musk tvrdí, že nic špatného neučinil. „Tato neoprávněná akce ze strany SEC ve mně zanechává hluboký zármutek a zklamání,“ uvedl v prohlášení. „Poctivost je nejdůležitější hodnotou v mém životě a skutečnosti dokážou, že jsem se jí nikdy žádným způsobem nezpronevěřil.“ Správní rada dodala, že Muskovi plně důvěřuje.

Sedmačtyřicetiletý Musk je veřejnou tváří Tesly a jeho ztráta by byla velkou ranou pro ztrátovou automobilku, jejíž tržní hodnotou činí více než 50 miliard USD. Především kvůli tomu, že investoři mají velkou důvěru v Muskovo vedení.

Tesla tento měsíc uvedla, že o Muskovy tweety se zajímá také ministerstvo spravedlnosti. To má pravomoc k obvinění z trestného činu. Musk je spoluzakladatelem Tesly a od roku 2008 je jejím generálním ředitelem. Žaloba byla podána ve čtvrtek u federálního soudu na Manhattanu. Akcie Tesly na konci obchodování odepsaly více než deset procent.

Elon Musk oficiálně představil finální verzi Tesla Model 3, projeďte se s prvními zákazníky:

Video  Elon Musk oficiálně představil finální verzi Tesla Model 3, projeďte se s prvními zákazníky  - Živě.cz
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi