Pět mrtvých, létající střechy a milion lidí bez proudu: Hurikán pustoší USA

Autor: ČTK, bud, ula - 
15. září 2018
08:10

Již pět obětí si podle agentury Reuters vyžádal hurikán Florence, který v pátek zasáhl východní pobřeží Spojených států. Živel po dopadu na pevninu zeslábl v tropickou bouři, státy Severní a Jižní Karolína ale nadále pociťují jeho devastující účinky. Vichr, který bouři doprovází, ničí domy, poráží stromy a sloupy elektrického vedení. Bez dodávek elektřiny se ocitlo téměř 900 000 domácností a podniků. Kvůli záplavám, jež způsobily mohutné lijáky, zůstaly odříznuty od okolí stovky lidí. Po celých Spojených státech bylo do neděle zrušeno přes 2400 letů.

Ve městě Wilmington v Severní Karolíně spadl strom na dům a zabil ženu a její malé dítě. Další obětí se stala žena v okrese Pender v Severní Karolíně, ke které kvůli stromům na silnici včas nedorazila záchranná služba. Čtvrtým mrtvým je muž v okrese Lenoir, který podle guvernéra zemřel při zapojování generátoru. V témže okrese zahynul také další muž, který vyšel ven zkontrolovat lovecké psy a smetla ho vichřice.

USA čelí prvnímu náporu hurikánu Florence:

Video Zaplavené ulice, zničené domy, statisíce lidí bez proudu: Takto hurikán Florence pustoší USA - Reuters/Hudebnibanka.cz

Hotel to odneslo střechu

V severokarolínském městě New Bern s 30 000 obyvateli se vylily z břehů dvě místní řeky a celé historické centrum města, které pochází z počátku 18. století, se ocitlo pod vodou. Ze zatopených oblastí bylo s pomocí člunů zachráněno na 360 lidí, kteří neuposlechli výzvy k evakuaci, napsala agentura AP.

Dramatické chvíle prožili také hosté v hotelu ve městě Jacksonville v Severní Karolíně. V důsledku silného větru se propadla část střechy a více než 60 lidí, včetně mnoha dětí, muselo být záchranáři dopraveno do bezpečí.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) uvedlo, že živel bude během víkendu dál slábnout. Problémem je ale pomalý postup bouře, kvůli němuž může Florence přinést více srážek, než se předpokládalo. Meteorologové varovali, že v některých částech Severní a Jižní Karolíny naprší až metr vody.

Již nyní je bez proudu téměř 900 000 domovů a podniků, podle úřadů je ale třeba očekávat, že přerušení dodávek elektřiny postihne další miliony lidí. Obnova dodávek by mohla trvat i několik týdnů, napsala agentura Reuters.

Bílý dům uvedl, že prezident Donald Trump v pátek hovořil s představiteli postižených oblastí a plánuje vydat se do regionu v příštím týdnu. V pohotovosti je kolem 9700 členů Národní gardy a civilistů s vrtulníky a čluny. Ti by měli pomoci i v dalších dnech, kdy se povodně očekávají dál ve vnitrozemí, jak se bude postupně zvedat hladina vody v řekách.

Podívejte se na velké škody, které hurikán působí:

satanas ( 15. září 2018 17:32 )

Opravdovou katastrofu co postihla KLDR,,otom se mlci..Jeste ze funguje EURO NEWS!

sokol ( 15. září 2018 16:32 )

příroda ví kam udeřit.

Nezadat ( 15. září 2018 00:46 )

Málo,ta špína už dávno měla zmizet.

renalek ( 14. září 2018 21:59 )

Vydržet!

satanas ( 14. září 2018 19:53 )

Porad je to lepsi nez kdyby Jim padaly na hlavy bomby jako tem, co oni prinasi"American way of life°

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud