Poslankyně se rozezlila na kolegy. Vyčetla jim otřesné chování a chce kvóty

Autor: dj - 
13. 9. 2018
20:30

Australská poslankyně Julia Banksová zostra promluvila o chování poslanců. Její reakci vyvolala diskuse o kvótách pro počet žen v parlamentu. Chování mužů označila za otřesné a řekla, že co se otázky rovnosti pohlaví týče, situace v politice se nemůže rovnat sféře byznysu, kde ženy ve vedení již tvoří značnou část. A kde mají zasluhující respekt. Kdežto v parlamentu jsou ona a její kolegyně terčem šikany, zastrašování a obtěžování, napsal deník Guardian.

Banksová se vyslovila pro kvóty a pro rozšíření počtu žen nejen v řadách Liberální strany, ale v politice obecně. Sama však oznámila odchod z politické scény na konci tohoto funkčního období. V parlamentu vydržela pouze jednu „sezónu“. Řekla přitom, že odchází hlavně kvůli šikaně, zároveň varovala lídry stran, aby před problémem nezavírali oči.

„Musím upřímně říct, že chování některých politiků k ženám je úděsné. Jejich postoje jsou zpátečnické, bohužel však široce rozšířené a hluboce zakořeněné,“ pronesla Banksová během jednání parlamentu. „Ženy představují polovinu světové populace, měly by tedy tvořit i polovinu každé strany,“ dodala k otázce rovnosti.

„Kvóty nejsou ponížením“

„Kvóty nejsou nic špatného, nesnaží se ženy ponížit. Naopak se jim snaží zajistit místo, které jim má po právu náležet. Parlament by si měl vzít příklad z podnikatelského světa, kampaň o rovnosti pohlaví tam slaví úspěchy a do vedení se dostává stále více žen,“ uvedla Banksová.

„Ve světě je stejně schopných žen jako mužů, je velmi snadné najít jednu z nich,“ poukázala Banksová na to, že ve vládní koalici je v současné době pouze 22 poslankyň a senátorek. Stále více političek žádá, aby byly zavedeny kvóty pro poměr mužů a žen ve vládě, zvláště po srpnové krizi, která stála Malcolma Turnbulla post premiéra.

Australské političky čelí šikaně

Banksová nebyla jediná, kdo vystoupil proti šikaně žen v parlamentu. Se stejným obviněním přišly senátorky Linda Reynoldsová a Lucy Gicuhiová. Senátorky se nechaly slyšet, že rychle pochopily, že pokud o problému nepromluví veřejně, nic se nevyřeší a věc bude smetena ze stolu. I přesto ale nový předseda vlády Scott Morrison návrh o zavedení kvót odmítl.

Banksová za svůj projev obdržela podporu od voličů celého politického spektra, a přestože uvedla, že s politikou končí, byla vyzvána, aby u příštích voleb kandidovala znovu. Podle reakcí lidí na sociálních sítích jsou Australané unavení z jednání svých politiků a uvítali by změnu.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa