Kněží zneužili v Německu tisíce dětí. Papež svolává biskupy z celého světa, chce řešit pedofily

Autor: ČTK, AKu - 
12. 9. 2018
16:13

Katoličtí duchovní sexuálně zneužili v letech 1946 až 2014 v Německu 3677 nezletilých, především chlapců. Podle středeční zprávy časopisu Spiegel a listu Die Zeit to vyplývá z obsáhlé studie, kterou si nechala zpracovat Německá biskupská konference (DBK). Zneužívání se podle ní dopustilo 1670 katolických kněží, jáhnů a členů mnišských řádů.

Autoři studie z univerzit v Mannheimu, Heidelbergu a Giessenu vyhodnotili dokumenty z 27 německých diecézí, které se týkaly 38 000 zaměstnanců katolické církve. Odhady počtu obětí zneužívání i jeho pachatelů se podle nich drží při spodní hranici. Čísla mohou být prý ve skutečnosti ještě mnohem vyšší. Odhadovaný počet pachatelů představuje podle Spiegelu 4,4 procenta činných duchovních.

Více než polovině všech obětí bylo v okamžiku zneužití méně než 13 let. Zhruba v každém šestém případě došlo k určité formě znásilnění. Téměř tisícovka zneužitých chlapců byli ministranti.

Na polovinu všech případů by se nepřišlo, kdyby oběť nepožádala o odškodnění, uvedli autoři studie, podle nichž osobní spisy jednotlivých duchovních informace o obvinění ze sexuálního obtěžování často vůbec neobsahují. Řada osobních spisů byla podle studie také dodatečně zfalšována či zničena. Právě z toho autoři usuzují, že skutečný počet zneužívajících i zneužitých je mnohem vyšší.

Autoři výzkumu navíc neměli přístup k originálům dokumentů a museli se spoléhat na archivní a rešeršní práci zaměstnanců samotné katolické církve.

„Není důvod se domnívat, že by se v případě zneužívání nezletilých duchovními katolické církve jednalo o tematiku uzavřenou v minulosti a překonanou,“ píší autoři studie, a podle časopisu Spiegel tak naznačují, že katoličtí duchovní nezletilé nadále zneužívají.

Nápadně často byli pachatelé sexuálního zneužívání přeloženi na jiné místo, aniž by obce, ve kterých se ocitli, byly o jejich činech informovány, uvádí dále studie. Jen třetina pachatelů se musela podrobit církevněprávnímu procesu, na jehož konci ale byly minimální, pokud vůbec nějaké, sankce.

Na otázku, co je příčinou zneužívání v řadách katolická církve, studie přímo neodpovídá. Píše se v ní ale například to, že je třeba hovořit o tom, zda není povinnost celibátu „možným rizikovým faktorem“Studii chce biskupská konference, která její zpracovaní zadala před pěti lety, představit oficiálně 25. září na shromáždění ve Fuldě.

Kvůli prevenci zneužívaní svolává papež konferenci

Papež František ve středu svolal předsedy biskupských konferencí po celém světě k účasti na únorové vrcholné schůzce ve Vatikánu, která má být věnována prevenci pohlavního zneužívání duchovními a ochraně dětí. Schůzka, plánovaná na 21.–24. února, bude podle všeho první s tímto zaměřením. Podle AP jde o signál, že nejvyšší místa církve si uvědomila, že problém pohlavního zneužívání duchovními má globální rozsah a netýká se jen anglosaského světa, jak dlouho tvrdili mnozí vysocí církevní činitelé.

Skandál se citlivě dotkl i samého papeže, vůči němuž padla obvinění, že proti vážnému neduhu v duchovenstvu aktivně nezakročil. Bývalý papežský velvyslanec ve Washingtonu Carlo Maria Vigano na konci srpna tvrdil, že František už v roce 2013 věděl o podezřeních ze sexuálního zneužívání vznesených vůči bývalému americkému kardinálovi Theodoru McCarrickovi. Vigano v této souvislosti vyzval hlavu římskokatolické církve k odstoupení.

Série skandálů kolem sexuálního násilí na nejrůznějších katolických školách a internátech, k němuž údajně docházelo především v 70. a 80. letech minulého století, otřásala Německem v roce 2010. Podobná obvinění se tehdy objevila i v Nizozemsku, Rakousku, Švýcarsku a v Irsku. V Německu tehdy vyšlo najevo například i zneužívání v proslulém dětském pěveckém sboru Řezenští chrámoví vrabci (Regensburger Domspatzen).

Doporučujeme
satanas ( 13. září 2018 11:11 )

Tlustej Duka mlci,,musel by priznat ze takovym byl i jakysi knez Toufar co prznil chlapecka co tahal za provazek ke krizku!!

haza ( 12. září 2018 16:59 )

Ať koukám jak koukám , nikde v těch evidencích a zemích na internetu není česko ? Čím to si bude pane Kalousku, Bělobrádku ......

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa