„Zanedbali a opustili jsme ty nejmenší.“ Papež odsoudil sexuální zneužívání duchovními

Autor: ČTK - 
20. srpna 2018
14:25

Papež František v pondělí v otevřeném dopise všem katolíkům odsoudil sexuální zneužívání ze strany duchovních. Přislíbil také, že církev vynaloží veškeré úsilí, aby zneužívání zabránila, stejně jako utajování předchozích incidentů. V dopise adresovaném „božím lidem“ papež reagoval i na nové zprávy o četných případech zneužívání, které se v minulosti děly ve Spojených státech.

„Je důležité, abychom jako církev byli schopni přiznat a odsoudit hrůzy spáchané konsekrovanými lidmi a duchovními,“ stojí v dopise, který v plném znění otiskl například server Vatican News.

Papež v dopise mimo jiné reaguje na zprávu velké poroty z Pensylvánie, podle níž v tomto americkém státě za posledních 70 let kolem tří set kněží zneužilo nejméně 1000 dětí. Ačkoli většina případů ve zprávě zveřejněné minulý týden podle papeže „patří do minulosti“, je jasné, že zneužívání bylo dlouho "ignorováno, zamlčováno a umlčováno".

Podle nejmenovaného představitele Vatikánu jde o první dopis papeže, který je adresován více než miliardě křesťanů po celém světě a který se týká sexuálního zneužívání. V minulosti byly podobné vzkazy adresovány věřícím v jednotlivých zemích a duchovním.

Papež v dopise vyzval věřící, aby proti zneužívání bojovali, a zdůraznil, že církev musí připustit „hříchy minulosti“ v duchu pokání a vnitřní obnovy.

Zanedbali a opustili jsme ty nejmenší,“ uvedl papež. Sexuální zneužívání dětí ze strany duchovních je podle něj zločinem, jenž zanechává hluboké rány, které nezmizí. Papež zároveň požádal za odpuštění církvi.

Dopis byl zveřejněn v době, kdy církev čelí několika skandálům spojeným se sexuálním zneužíváním ze strany duchovních ve více zemích, zejména pak v USA, Chile a v Austrálii.

vilda696 ( 20. srpna 2018 17:45 )

Papeži, měli by ten váš pedofilní ,zlodějskej a nenávistnej spolek rozpustit.

willi48 ( 20. srpna 2018 15:51 )

Zločinecká organizace od "samého počátku věků". Zlikvidovat, rozpustit, zakázat. Jiná cesta není.

arne100 ( 20. srpna 2018 15:45 )

Co takhle věškéré sekty a náboženství postavit mimo zákon.Stejně je ten spolek teplých bratří k ničemu jen si cpou panděra.Jakýpak křesťan žádný neexistuje jsou to jen neukojené svíčkové báby a dědcí.Žádný Bůh není a nikdy nebyl to je jen oblbování ubožáků.

vlasta1 ( 20. srpna 2018 15:31 )

Jaký je rozdíl tom jestli muslimové si berou za manželky devítileté holčičky a mezi křesťany kteří si je pořizují jako milenky?

Monikay ( 20. srpna 2018 14:47 )

Mně by přesvědčilo jen přísné a nestranné potrestání viníků Ostatně -říct že řada zločinů je už minulostí - bylo to utrpení mnoha dětí a jejich zkažené životy, to není promlčitelné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud