„Migrace je matka všech problémů,“ řekl německý ministr a rozzuřil politiky

6. 9. 2018
17:10

Za „matku všech problémů“ označil migraci německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) v souvislosti s napjatou situací ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici). Informoval o tom deník Die Welt, podle něhož se tak Seehofer vyjádřil na okraj setkání poslanců své Křesťanskosociální unie v braniborském Neuhardenbergu. Odmítavé reakce kancléřky Angely Merkelové (CDU) i dalších politiků na sebe nenechaly dlouho čekat. Místopředsedkyně koaliční SPD Natascha Kohnenová dokonce chce, aby Seehofer kvůli výrokům rezignoval.

Seehofer na schůzce politiků CSU také vyslovil pochopení pro rozhořčení, které cítí řada obyvatel Chemnitzu. To z nich ale ještě vůbec nedělá nacisty, míní. Sám by také šel protestovat, i když ne s radikály. Podle listu Bild dále řekl, že se o situaci ve městě vedou debaty, v nichž ale prvotní zločin už nehraje žádnou roli.

Narážel tak na vraždu pětatřicetiletého Němce, z níž jsou obviněni dva mladí muži z Iráku a Sýrie. Po třetím podezřelém, kterým je také občan Iráku, policie pátrá. Vražda muže v Chemnitzu vedla k řadě demonstrací. Části z nich se účastnili i pravicoví radikálové, kteří napadali přistěhovalce a novináře.

Kancléřka Merkelová dala v rozhovoru s televizí RTL najevo, že migrační problematiku vidí odlišně. „Migrační otázka nás staví před výzvy. A přitom se objevují také problémy,“ poznamenala. Upozornila ale i na úspěchy v migrační politice.

Otec mnoha problémů?

Seehoferova slova vyvolala u koaliční sociální demokracie tvrdě odmítavé reakce. Její místopředsedkyně Kohnenová chce ministrovu rezignaci. „To, že řekl, že by jako obyčejný občan v Chemnitzu také protestoval, činí jeho ministerskou pozici neudržitelnou,“ míní. Svým postojem podle ní podpořil ty, kteří jeden násilný čin zneužívají ke štvaní proti všem migrantům. Generální tajemník koaličních sociálních demokratů Lars Klingbeil se zase ptal, zda Seehofer není „otec mnoha problémů“. Šéfka SPD Andrea Nahlesová je přesvědčena, že ministr ve skutečnosti za matku všech problémů považuje Merkelovou.

Uvnitř koalice už se podle německých médií ozývají obavy, že by vyjádření Seehofera, jehož CSU čekají na podzim zemské volby v Bavorsku, v nichž strana zřejmě ztratí většinu, mohlo odstartovat další závažný spor týkající se migrace. Ten poslední koalice začátkem července uhasila jen s vypětím všech sil.

Slova ministra vnitra kritizují i představitelé Zelených, podle nichž jsou matkou všech problémů v této otázce ignorance, rasismus a rozdělování. Poslankyně opoziční Levice Ulla Jelpkeová zase řekla, že pomalu získává dojem, že ministr vnitra je „otcem všech rasových problémů“.

Ministrovo vyjádření naopak uvítala protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), podle jejíhož předsedy Alexandera Gaulanda má Seehofer ve své analýze zcela pravdu, avšak Merkelová mu stále hází klacky pod nohy.

Od konce srpna se v Německu vede o vyhrocené situaci v Chemnitzu politická debata. Řeší se například to, proč k podobným výbuchům napětí dochází opakovaně v Sasku, nebo to, jaká část demonstrantů jsou „běžní občané“ a jaká pravicoví extremisté.

Video Babiš se s Merkelovou neshodl na přerozdělování migrantů. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Antonin Blaha ( 6. září 2018 21:59 )

 Aby se nakonec nektere spolkove zeme nechteli odtrhnout,z😕 Katalanska si taky delali srandu

wp2t ( 6. září 2018 18:18 )

Je to stejný jako kdysi, politiku dělaj krysy, ty největší zbabělci, sou teď euro- vlastenci.

iFender ( 6. září 2018 18:00 )

..a nato prisel az nyni? Ta "Breca" ta o to jeste nevi!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa