Gripen se srazil s ptákem. Obratem šel k zemi, pilot se katapultoval

Autor: ČTK - 
21. 8. 2018
14:44

Na jihu Švédska se v úterý po kolizi s ptákem zřítil stíhací letoun Gripen. Pilot se včas katapultoval a je v pořádku, informují s odvoláním na místní úřady tiskové agentury. Stíhačky JAS-39 Gripen, které vyrábí švédská zbrojovka Saab, má ve výzbroji i česká armáda.

„Šlo o kolizi s ptákem, pilot se musel katapultovat,“ řekl agentuře AFP mluvčí švédských ozbrojených sil Johan Lundgren.

Nehoda se stala během cvičného letu zhruba osm kilometrů severně od vojenské letecké základny poblíž města Ronneby a nevyžádala si žádnou oběť. Pilot byl převezen do nemocnice na vyšetření.

Kolize letadel s ptáky nejsou ve Švédsku ničím vzácným. Každý rok se v této skandinávské zemi stane kolem 400 incidentů tohoto typu, řekla agentuře TT analytička švédské dopravní agentury Charlotte Billgrenová.

Švédské bojové letouny mají ve výzbroji kromě Švédska a České republiky také Brazílie, Thajsko, Jihoafrická republika či Maďarsko. Právě maďarský pronajatý gripen v roce 2015 havaroval na letišti v Čáslavi. Loni zahynul thajský pilot při nehodě gripenu na letecké přehlídce.

Video Pád gripenu: Takhle se piloti katapultují! - Blesk.cz, youtube.com

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

1958Drak ( 21. srpna 2018 21:18 )

Plácáte blbosti ptáci dokáží sundat dopravní letadlo viz přistání na Hudsonu,jinak než plácnu blbost a přidám smejlíka tak mrknu na Google a zjistím si informace a pak napsat,ale to by nebylo "in".

starypes ( 21. srpna 2018 19:13 )

My letci máme ocelové ptáky.........

deratizater ( 21. srpna 2018 15:23 )

bitevník za dvě miliardy a sestřelí ho divoká husa.

Nezadat ( 21. srpna 2018 15:20 )

Opravdu máme skvělé letectvo když ho sundá i blbý vrabec.Co potom dávka ze samopalu?Nebo nedej bože dítě ze vzduchovkou?To ba se rodiče nedoplatili.

Zobrazit celou diskusi
Další videa